Terézia Pristačová

Kto to je?

Rodená Kežmarčanka, celý život verná Tatrám. Narodila sa so sluchovým postihnutím a detstvo prežila s nepočujúcimi rodičmi. Do piatich rokov nevedela rozprávať. Žila striedavo aj u starých rodičov, kde ju starý otec učil rozprávať a s bratom Dávidom aj lyžovať. Nemalé problémy prežívala počas integrácie na základnej škole. V kolektíve spolužiakov si z nej robili posmešky, nekomunikovali spolu, čím ju vyradili z kolektívu. Kvôli horšej komunikácii si nevedela nájsť kamarátku, ani v škole, ani v športe.

Terézia dokáže rozprávať s počujúcimi a posunkuje posunkovou rečou s nepočujúcimi. S lyžovaním začínala už v útlom veku, odvtedy, ako sa dokázala postaviť na lyže. Lyžiarsky talent zdedila po mame Silvii, reprezentantke Slovenska v lyžovaní nepočujúcich. V začiatkoch športovej kariéry prechádzala ťažkým obdobím. Bolesti kolien ju trápili takmer dva roky. Postupným tréningom na lyžiarskom svahu začala aj so súťažami v detských a žiackych kategóriách s počujúcimi.  Motivácia byť lepšia jej pomáha na tréningoch dodnes. Námaha ju od náročných tréningov neodrádza.  Rovnováhu jej dodáva úžasný pohľad na vychádzajúce slnko, keďže neraz odchádza na tréning skoro ráno, o piatej. To jej prináša radosť a ju samú nabíja energiou do obyčajného života a pravidelného tréningu. Má rada sneh, hory a prírodu. Veľmi rada sa smeje a je cieľavedomá.

V súčasnosti je študentkou Hotelovej Akadémie Otta Brucknera v Kežmarku, študuje odbor manažment cestovného ruchu a v roku 2021 ju čaká maturita. Lyžovať a súčasne študovať na strednej škole, je veľmi ťažké, najmä po ranom vstávaní a ťažkom tréningu.  

Záľuby: čítanie kníh, vychádzky so psom Sajmonom, turistika, tanec.

Ciele: Úspešne zmaturovať, poznávať svet, úspechy v lyžovaní – získať medailu na Deaflympiáde.

Vzory: Mikaela Shiffrinová, Petra Vlhová.

Miesto pôsobenia: Kežmarok a Vysoké Tatry – Štrbské Pleso.

Dátum narodenia: pondelok,  5. novembra 2001.

Šport: Alpské lyžovanie – slalom, obrovský slalom a super obrovský slalom.

Klub: TJ Vysoké Tatry oddiel nepočujúci.

Tréner: Martin Legutky st.

Jeho najsilnejší zážitok spojený s Teréziou:

Martin Legutky st.: „Keď Terezka prvýkrát stála na stupňoch víťazov (3. miesto mladšia žiačka) východoslovenskej ligy mládeže, tak som cítil obrovskú radosť a zároveň nádej, že na Slovensku máme o jednu nádejnú lyžiarku viac“.

Jej najsilnejší zážitok:

Terézia: „najsilnejším zážitkom bolo získanie 3. miesta v obrovskom slalome mladších žiačok východoslovenskej ligy, kedy som prvýkrát vyhrala medailu.  Ten pocit šťastia bol veľmi silný. 

Jej najväčšie sklamanie:

Zmeškala jej prvé ocenenie a vyhodnotenie výsledkov v roku 2014  v Bachledovej doline. Nezapamätala si čas vyhodnotenia a v tom čase ešte voľne lyžovala. Tréner ju na mieste vyhodnotenia čakal. Toto bolo nakoniec bez nej. Keď sa dozvedela čo jej ušlo, rozplakala sa. Nakoniec jej, osamotenej a so slzami v očiach, organizátori odovzdali pohár. 

2024 © Deaflympijský výbor Slovenska

Fakturačné údaje

Názov: Deaflympijský výbor Slovenska
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42254388
DIČ: 2023373143
Účet: 2920861945/1100
IBAN: SK2911000000002920861945
Číslo registrácie: VVS/1-0900/90-37927-8
Nie sme platcami DPH