Rastislav Jelínek

Kto to je?

Mladý športovec, ktorý sa narodil v Košiciach, trénuje a súťaží za Atletický klub Slávia TU Košice. Krátko po narodení mu zistili sluchové postihnutie. Na základnej škole zažil šikanu a posmešky a preto nezvykne často nosiť načúvacie aparáty. Táto psychologická bariéra paradoxne prispela k tomu, že Rasťo sa začal už na prvom stupni základnej školy venovať plávaniu, ako „únik“ z reality života. Po ukončení prvého stupňa základnej školy, Rasťo nastúpil na 8-ročné športové gymnázium, kde sa začal venovať atletike pod vedením trénerky Rusnákovej.

Na Slovensku platí pravidlo, že pretekár nesmie opúšťať diaľkarský sektor a dochádzať za trénerom. Toto je obmedzujúce v prípadoch, kedy potrebuje tréner Rasťovi niečo vysvetliť. Našťastie mnohí rozhodcovia akceptujú Rasťov sluchový hendikep a väčšinou nemajú námietky, keď ide až k zábranám. Aktuálne vníma svoj sluchový hendikep ako malú výhodu, pretože nie je rozptyľovaný okolitým ruchom a zvukmi a dokáže sa lepšie sústrediť na výkon.

Od trénerky Rusnákovej neskôr prešiel Rasťo do rúk jej manžela Jaroslava. Po rokoch driny a získavania skúseností na pretekoch absolvoval náročnú letnú prípravu na ME U18 v Bulharskej  Sofii. Na preteky nastupoval so solídnymi osobnými výkonmi. Zlatý hetrik a tri svetové výkony v kategórii U18 nepočujúcich boli neočakávané a prekvapujúce. V skoku do diaľky svojím výkonom dokonca splnil aj limit na ME U18 počujúcich. 

Jeho okolie, ale aj športové úspechy, mu pomohli k tomu, že sa adaptoval a v súčasnosti ho už sluchové postihnutie výrazne neobmedzuje. Celý život vyrastal s počujúcimi a preto prakticky ani nerozumie posunkovému jazyku. Toto považuje za nevýhodu, najmä na medzinárodných mítingoch nepočujúcich.

Záľuby: autá, počítače, videohry, priateľka. Rasťo je technicky zameraný, rád niečo vyrába.

Ciele: víťazstvo na Letnej Deaflympiáde a vytvorenie svetového rekordu nepočujúcich v skoku do diaľky. Štartovať na Olympijských hrách.

Vzory: nemá, riadi sa heslom byť originálny.

Miesto pôsobenia: Košice, štadión TU Watsonová.

Dátum narodenia: štvrtok, 8. 3. 2001.

Šport – disciplína:
Atletika – beh na 100 a 200 m, skok do diaľky.

Klub:
AK Slávia TU Košice.

Tréner:
Jaroslav Rusnák (60 r.) s manželkou Henrietou.

Jeho najsilnejší zážitok spojený s Rasťom:

„Jednoznačne najpríjemnejším zážitkom bolo 2. kolo Atletickej ligy (počujúcich) v Košiciach 25. 7. 2020, kedy Rasťo skončil v skoku do diaľky tretí a v osobnom rekorde 718 cm“ – spomína tréner Jaroslav Rusnák.

Jeho najsilnejší zážitok:

„To je určite víťazstvo v diaľke na ME U18 nepočujúcich v Sofii a vytvorenie svetového výkonu roku. Celé ME U18 v Bulharsku boli pre mňa silný zážitok ako aj štart v roku 2019 v hlavnom programe na Zlatej tretre v štafete 4x100m v zložení ja, Samuel Sloboda, Jakub Benda, Matej Baluch.“ – povedal Rasťo Jelínek. 

Jeho najväčšie sklamanie:

„Najväčšie sklamanie bola účasť na ME v Nemecku v skoku do diaľky, kde som mal nepríjemnú sériu troch nevydarených pokusov za sebou“ – smutne spomína Rasťo.

2024 © Deaflympijský výbor Slovenska

Fakturačné údaje

Názov: Deaflympijský výbor Slovenska
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42254388
DIČ: 2023373143
Účet: 2920861945/1100
IBAN: SK2911000000002920861945
Číslo registrácie: VVS/1-0900/90-37927-8
Nie sme platcami DPH