Thomas Keinath

Kto to je?

Aktuálne jediný slovenský legionár, ktorý väčšinu svojho života strávil v Nemecku, ale najväčšie úspechy zažil až po návrate v drese Slovenskej reprezentácie. Práve táto mu dala možnosť rozvinúť naplno svoj potenciál.

Ako 5-ročné dieťa dostal zápal stredného ucha, ktorý nakoniec spôsobil obojstrannú stratu sluchu, vyhodnotenú na viac ako 50%. Napriek tomu ho rodičia ako šesťročného nechali nastúpiť do obyčajnej základnej školy, kde vydržal 2 roky. V triede medzi 35 spolužiakmi nemohol rozumieť učiteľom a preto prestúpil do školy pre sluchovo postihnutých.

Počas svojej kariéry v Nemecku, bol v TOP 50 na svete medzi zdravými súpermi a v nemeckej konkurencii sa pohyboval medzi 3-5 miestom. Napriek týmto skvelým výsledkom sa nikdy nezúčastnil Olympijských hier. Vedel, že môže trénovať  ako chce – najviac zo všetkých, ale kvôli svojmu sluchovému hendikepu sa im nikdy nevyrovná. Vedel, že vďaka talentu a tvrdej práci by mohol byť aj nemeckou jednotkou a v TOP 20 na svete…

Sluchovo postihnutý stolnotenista nedokáže vnímať loptičku tak presne ako zdraví súperi. Stolný tenis je jeden z najrýchlejších loptových športov na svete a sluch je druhým najdôležitejším zmyslom, pretože na základe zvuku odrazu dokáže stolnotenista odhadnúť rotáciu loptičky a zmenu smeru pri odraze. Ďalším prejavom sluchového hendikepu je schopnosť udržať rovnováhu a vedieť sa správne orientovať v priestore, aby sa dokázal správne postaviť k loptičke. Thomas sa nedokázal presadiť v silnej nemeckej konkurencii „vďaka“ faktu, že tieto zmysly a schopnosti na svojej strane nemal. 

Všetky tieto skutočnosti ho postupne viedli k presvedčeniu, aby prestúpil do inej krajiny, kde by mohol zúročiť svoj talent a mieru skúseností, schopností. Tou krajinou sa stalo Slovensko, ktoré mu poskytlo zázemie a podporu, ktorej sa mu v Nemecku nedostávalo. 

Záľuby: cestovanie, poznávanie nových krajín, hry s dcérou Olíviou. 

Ciele: hrať stolný tenis ešte aspoň 10 rokov, zachovať si súčasnú kondíciu. 

Vzory: čínsky hráč Fan Zedong.

Miesto pôsobenia: Nemecko (Hanau), Slovensko (Topoľčany).

Dátum narodenia: streda, 31. august 1977.

Šport: Stolný tenis.

Klub: Nemecko – Champion Düsseldorf.
Slovensko – Stolnotenisový klub Lokomotíva Košice

Tréner: Iveta Klačanská.

Trénerkin najsilnejší zážitok spojený s Thomasom:

„Thomas je veľmi odhodlaný športovec, ktorý ide tvrdo za svojím cieľom. Je fascinujúce sledovať jeho húževnatosť a schopnosť ísť až na hranu svojich možností“ – popísala pocity trénerka. 

Thomasov najsilnejší zážitok:

„Nie je možné vybrať jeden konkrétny zážitok, každé obdobie mojej kariéry bolo niečím výnimočné. Ale prvá účasť na Deaflympiáde v drese Slovenskej republiky v roku 2017 a získanie striebornej medaily, bol pre mňa veľmi silný zážitok, kde som cítil veľkú vďačnosť voči všetkým, ktorí mi pomohli získať medailu“ hovorí Thomas. 

Thomasovo najväčšie sklamanie:

„V Qatare v kvalifikácii na Letnú olympiádu do Pekingu som mal niekoľko matchballov, ktoré som nedokázal využiť a celý zápas som prehral. Táto prehra ma stála miesto v Olympijskom tíme Nemecka a doteraz je pre mňa najväčším sklamaním v mojej kariére“  Thomas smutne skonštatoval. 

2024 © Deaflympijský výbor Slovenska

Fakturačné údaje

Názov: Deaflympijský výbor Slovenska
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42254388
DIČ: 2023373143
Účet: 2920861945/1100
IBAN: SK2911000000002920861945
Číslo registrácie: VVS/1-0900/90-37927-8
Nie sme platcami DPH