Peter Vašíček

Kto to je?

Peter Vašíček je nepočujúci Trenčan, otec dvojročného chlapčeka, ktorý v roku 2020 oslávil 31 rokov.

Od narodenia bol zdravé dieťa. Ako dvojročný normálne išiel do jasličiek medzi počujúce deti, kde učiteľka zistila, že vlastne nepočuje. Zmyslové obmedzenie však tohto mladého muža neprinútilo uzavrieť  sa do ulity sebaľútosti. Naopak – aktívne sa vrhol do športových aktivít. Športovať začal v piatich rokoch. Najskôr to bol futbal. Stal sa kapitánom futbalového tímu, reprezentoval Slovensko, pričom sa mu so školským družstvom podarilo dvakrát získať zlaté medaily. V Prešove počas športových hier nepočujúcich si pri hlavičkovaní lopty poranil krčnú chrbticu. Liečba dopadla úspešne, ale s futbalom musel skončiť.  S chuťou začal hrať bedminton. K tomuto športu ho priviedol jeho otec, tiež bývalý nepočujúci športovec, ktorý žiaľ po úraze skončil na invalidnom vozíku. Počas návštevy strednej školy v Bratislave mal šťastie a stretol trénera Martina Schöna, ktorý ho začal trénovať. Tvrdá drina sa oplatila, v roku 2017  bol v rebríčku medzi počujúcimi v TOP 7. V roku 2018 to bolo 11. miesto a rovnako zakončil aj rok 2019.

Peter je aj obľúbeným organizátorom, funkcionárom. Aj vďaka nemu vznikol v Trenčíne Športový klub nepočujúcich, v ktorom je od roku 2008  predsedom. Aj vďaka jeho iniciatíve Deaflympijský výbor Slovenska prevzal v roku 2016 organizáciu a v roku 2018 úspešne v Trenčíne zorganizoval ME v bedmintone nepočujúcich.

Pri zápasoch s počujúcimi súpermi vníma vlastný hendikep najmä v rýchlosti reakcií na súperove údery. Podľa zvuku úderu vie počujúci súper odhadnúť aký silný úder bol, kam košík približne dopadne a na základe toho vie rýchlejšie reagovať a tak získava často rozhodujúci náskok. 

Pri deaflympijských podujatiach ho takmer vždy prepadne tréma pred zápasom a nedarí sa mu. Prvýkrát reprezentoval Slovensko na Letnej deaflympiáde  v Bulharsku v roku 2013, neskôr v roku 2017 v tureckom Samsune. Nedarilo sa mu a skončil v základných kolách.

 Od roku 2019 sa mu venuje mentálny kouč Michal Kopčan, ktorý ho naučil veľa nepoznaného. Znamená pre neho nádej do budúcnosti.

Záľuby: Športovanie, cestovanie a organizovanie.

Ciele:
Dostať sa na vrchol, v bedmintone získať medailu z deaflympiády, umiestniť sa v TOP 5 v bedmintone počujúcich a raz aj vyhrať M-SR (počujúcich) v bedmintone. 

Miesto pôsobenia: Trenčín

Dátum narodenia: utorok, 19. septembra 1989

Šport: Bedminton

Klub:
ŠKN Trenčín – nepočujúci
CEVA Trenčín – počujúci
Hosťovanie –  BK Kopřivnice – počujúci

Tréner:
Bedmintonový tréner – Michal Matejka, 38 rokov.
Kondičný tréner – Pavol Svrček, Adam Masnica

Jeho najsilnejší zážitok spojený s Petrom:

Michal Matejka: na M-SR 2018 v Rožňave hral štvorhru, spoluhráč mal ruku v sádre, problém bol hlavne pri podávaní. Aj napriek sádre na ruke spoluhráča vybojovali  postup do semifinále proti Košiciam. V hale bola skvelá atmosféra, veľa divákov… 

Jeho najsilnejší zážitok:

Určite je to DEAF CZECH OPEN Hradec Králové. V konkurencii hráčov z ôsmich európskych štátov som získal 1. miesto vo dvojhre, aj štvorhre mužov. Turnaj bol veľmi náročný,  musel som absolvovať v rýchlom slede rad zápasov. Na záver  –  na tomto turnaji som získal aj špeciálnu cenu ,,Fair play“.

Jeho najväčšie sklamanie:

Bola to 23. Letná Deaflympiáda v Turecku. Losovalo sa. Vedel som, že to bude veľmi náročný zápas  v mojej skupine hrali silní hráči. Čínsky hráč z našej skupiny získal zlatú medailu a ďalší hráč z našej skupiny z Južnej Kórei získal striebornú medailu. Pritom naše vzájomné výsledky boli veľmi tesné: Čína 1:2, Južná Kórea 0:2… druhý set som prehral 20:22. Jednoducho som nemal šťastie.  

2024 © Deaflympijský výbor Slovenska

Fakturačné údaje

Názov: Deaflympijský výbor Slovenska
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42254388
DIČ: 2023373143
Účet: 2920861945/1100
IBAN: SK2911000000002920861945
Číslo registrácie: VVS/1-0900/90-37927-8
Nie sme platcami DPH