Marek Tutura

Kto to je?

Rodiskom dvadsaťštyriročného hráča je Orava, mesto Dolný Kubín. Sluchové postihnutie mu diagnostikovali až v štyroch rokoch a to obojstrannú ťažkú poruchu sluchu. Napriek tejto prekážke jeho mama rozhodla o jeho integrácii medzi zdravé deti. Vďaka veľkej podpore zo strany svojej sestry a pani učiteľky, Marek dosahoval vynikajúce študijné výsledky.

Už ako štvorročný hrával hokej za MHK Dolný Kubín. Jeho sny o kariére hokejistu však zmarilo náhle zranenie. Operácia kolena a potom zranenie ruky spôsobili ukončenie hokejovej kariéry už v päťnástich rokoch.

Počas základnej školy Marek začal rekreačne hrávať stolný tenis za domovský klub TJ Dolný Kubín. Ukončenie hokejovej kariéry otvorilo cestu stolnému tenisu. Po skončení základnej školy išiel na Súkromné športové gymnázium v Trenčianskych Tepliciach. Škola mu umožnila individuálne štúdium a tak využil ponuku českého trénera a jednu sezónu hral 4. ligu na južnej Morave v DDM Znojmo.  Ako 17-ročný hral 1. ligu mužov a extraligu juniorov v Čadci, tri sezóny počas štúdia na strednej škole hosťoval v klube STK PC Trenčianska Teplá. Po ukončení štúdia na strednej škole získal aj certifikát trénera stolného tenisu.

Nepočujúci sú počujúcimi často považovaní za hlupákov, pretože nemôžu dostatočne pochopiť hovorené slová. Lenže nie je to tým, že by boli hlúpi, ale komunikačnou bariérou. Preto sa často hovorí:

„Nevidiaceho ľutujú, nepočujúcemu sa posmievajú.“

V minulosti svoj hendikep Marek nedokázal prijať, chcel byť zdravý a počuť tak ako ostatní. V škole zažíval nepríjemné otázky ako napríklad:

„…tým zariadením, čo máš v ušiach, vysielaš nejaké signály na Mars, alebo prijímaš signály z nejakej družice?“

Našťastie mal pri sebe sestru Lucku, ktorá sa ho v škole vždy zastala a posmievačov odohnala.

Hrať stolný tenis s týmto hendikepom nie je jednoduché, pretože počujúci napr. počujú odraz loptičky a podľa toho predpokladajú aj jej rotáciu. Taktiež sluchovo postihnutý športovec má do určitej miery narušenú aj pohybovú koordináciu, čo súvisí s neistotou pohybu v priestore, čo pri náročnosti stolného tenis na rýchlosť reakcií a pohyb hráča, je mimoriadne ťažké prekonať, ba natrénovať tak, aby sa vyrovnal zdravým spoluhráčom. 

Záľuby:
čítanie Biblie, hokej, životospráva, životný štýl a osobnostný rast, cestovanie a s tým spojené spoznávanie nových krajín a kultúr, sledovanie športových prenosov z rôznych oblastí športu.  

Ciele:
získať titul majstra Oravy, medailu z Majstrovstiev Slovenska prípadne zo Slovenských pohárov, dostať sa do rebríčka SR medzi 20 najlepších, získať titul majstra Európy a Sveta medzi nepočujúcimi športovcami, získať deaflympijskú medailu.

Vzory:
Boxer Manny Pacquiao a plavec Michael Phelps. Zo stolných tenistov sú to najmä čínski hráči napríklad Fan Zedong.

Miesto pôsobenia:
Dolný Kubín, Košice.

Dátum narodenia: nedeľa, 17. marec 1996.

Šport: stolný tenis.

Klub:
STO Nižná,
TJ Lokomotíva Košice.

Tréner:
STO Nižná – Miroslav Bednár,
TJ Lokomotíva Košice – Ing. Andrej Dzelinsky.

Trénerov najsilnejší zážitok spojený s Marekom:

„Naša spolupráca s Marekom začala od roku 2014 a to počas prípravy na Majstrovstvá Európy nepočujúcich v rakúskom Badene. Vzhľadom na jeho nedostatočnú skúsenosť z medzinárodných turnajov som si myslel, že nezvládne ustáť psychický tlak. Avšak mýlil som sa a Marek odohral celý turnaj na výbornej úrovni. Získal zlato vo štvorhre s Thomasom Keinathom a vo dvojhre skončil na deviatom mieste. V každom zápase hral bojovne a s obrovskou chuťou zvíťaziť. Stále je to pracovitý a zodpovedný hráč.“ – spomína na prvý zážitok s Marekom tréner Andrej Dzelinsky. 

Marekov najsilnejší zážitok:

„Debut ako z rozprávky som zažil na Majstrovstvách Európy nepočujúcich stolnotenistov v rakúskom Badene v roku 2015.  So spoluhráčom Thomasom Keinathom som si zatrénoval a tešili sme sa vo štvorhre zo zlatých medailí. Bol som najšťastnejší na svete. Na druhej strane som ostal v šoku.  Nevedel som, čo mám robiť. Spoluhráč, tréner, tím a diváci skandovali. Vôbec sme nepatrili medzi favoritov turnaja. Nasadené boli iné páry. Vo štvrťfinále sme dokonca porazili hráčov Litvy, ktorí sú niekoľkonásobní majstri sveta a Európy a hrajú spolu už osem rokov. Tréner Andrej Dzelinsky mi po zápase povedal, že nespal celú noc. Bál sa, že skončíme práve na ich raketách. Keď sme vyhrali, skákal od radosti. Bol to môj prvý a doteraz najsilnejší zážitok. Mal som dvojitý debut so skvelým spoluhráčom Thomasom, ale rovnako aj  s vynikajúcim trénerom Andrejom Dzelinskym, ktorý nás počas zápasu výborne koučoval a dopomohol nám tým k úspechu.“ – zhrnul svoj zážitok Marek.  

Marekovo najväčšie sklamanie:

„Deaflympiáda v Turecku nesplnila moje očakávania. O postup do prvej osmičky som prehral so skúseným ruským reprezentantom. Až do tohto zápasu som sa cítil vynikajúco a vo forme, veril som vo výhru.  Počas prvého setu som pocítil prudkú bolesť v  bedrovom kĺbe, ktorá mi vystreľovala do nôh a celého tela. Uvedomoval som si dôležitosť tohto významného medzinárodného podujatia a napriek bolesti som bojoval zo všetkých síl a podarilo sa mi vyhrať aj jeden set. Toto však na výhru nestačilo. Bol som veľmi sklamaný, pretože som mal natrénované. Preto verím, že na Letnej Deaflympiáde 2021 v Brazílii sa to nezopakuje a budem môcť v plnej sile odohrať všetky zápasy.“ – konštatoval Marek.

2024 © Deaflympijský výbor Slovenska

Fakturačné údaje

Názov: Deaflympijský výbor Slovenska
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42254388
DIČ: 2023373143
Účet: 2920861945/1100
IBAN: SK2911000000002920861945
Číslo registrácie: VVS/1-0900/90-37927-8
Nie sme platcami DPH