Ivana Krištofičová

Kto to je?

… rodená Bratislavčanka, žijúca v mestskej časti Vajnory. Narodila sa s poškodeným sluchom. Jej hluchota je na audiograme definovaná 90% na lepšom uchu. Úspešne odčíta z pier, rozumie posunkovému jazyku, perfektne ovláda verbálnu reč tela, mimiku. Chcela by počuť ako ostatní… nevníma „výhody“ sluchového postihnutia, ktoré jej trpezlivo „nanucuje“ jej športový tréner – aj osobný psychológ, motivátor, menežér „voľného“ času a osobný asistent v jednej osobe. Rodičia sú jej životnou oporou, základňou, z ktorej štartuje ku krátkym výletom v reprezentačnom tričku Slovenskej republiky. Žije cielenou prípravou na najvýznamnejšie športové momenty, ktoré ešte stále očakáva. Trpezlivo a denne rozcvičuje ubolený chrbát a kontroluje možnosti citlivých kolien a achiloviek. Je dobrovoľne nezamestnaná, aj keď je vyštudovaná kozmetička s maturitou. Možno by sa rada raz vrátila k podnikaniu v tejto oblasti, no teraz to nie je možné, predsa nie je možné poctivo podnikať a reprezentovať zároveň. Má aj certifikát trénera atletiky. Skromne neočakáva v živote „zadosťučinenia“, ktorých sa jej však zaslúžene a veľmi pomaly dostáva aj vďaka filantropii ľudskej spoločnosti. Je jedinečným vzorom pre prítomných aj budúcich slovenských nepočujúcich reprezentantov… a už súčasťou nezabudnuteľnej histórie nepočujúcich Slovenska. 

Záľuby:
maľovanie obrazov, fotografovanie mobilom, pes Uško (Ursus), cestovanie po svete.

Ciele:
štart na skutočnej olympiáde, vlastné auto, domov (bungalov), poznanie svetu – Peru, Nový Zéland, Austrália, USA.

Vzory: Valerie Adams – austrálska guliarka, dvojnásobná olympijská víťazka.

Miesto pôsobenia: Bratislava, prevažne atletický štadión FTVŠ UK – Lafranconi a posilovňa Form Factory.

Dátum narodenia: štvrtok, 24. máj 1990.

Šport – disciplína:
Atletika – vrh guľou, hod diskom.

Športový klub:
ŠK OLYMP Slovakia.

Tréner:
Dušan Dědeček, 58 rokov.

Jeho najsilnejší zážitok spojený s Ivanou:

…po dekorácii jej prvého deaflympijského víťazstva (2013) a zostúpení zo stupienka víťazov v bulharskej Sofii rozopla pred športovým obecenstvom reprezentačnú súpravu pod ktorou celý čas skrývala tričko so zlatými písmenami napísaným textom „Thank you, coach!“ „Bol som nesmierne prekvapený a dojatý…“ – spomína tréner Dušan Dědeček.

Jej najsilnejší zážitok:

účasť na jej prvej deaflympiáde v Taipei,  krásne novostavby, štadión, iná kultúra, more… nádherné prostredie.

Jej najväčšie sklamanie:

diskriminačný prístup úradníkov ministerstva školstva v roku 2013 pri oceňovaní za výsledky deaflympionikov (oproti paralympionikom), ktorí ju vtedy svojou ignoranciou pripravili o odmeny za výsledky na 22. Letnej Deaflympiáde. Odmeny mohli byť kompenzáciou mnohoročného zárobku kozmetičky za ktorú vyštudovala a obetovala príprave a úspešnej reprezentácii Slovenskej republiky.

2024 © Deaflympijský výbor Slovenska

Fakturačné údaje

Názov: Deaflympijský výbor Slovenska
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42254388
DIČ: 2023373143
Účet: 2920861945/1100
IBAN: SK2911000000002920861945
Číslo registrácie: VVS/1-0900/90-37927-8
Nie sme platcami DPH