Striebro z MS v tenise, Kréta

Naši tenisti so sluchovým postihnutím sa zúčastnili Majstrovstiev sveta nepočujúcich v tenise na nádhernej Kréte v dňoch 23 September – 29 September 2023.

Janka Jánošíková odchádzala na MS v Grécku veľmi dobre pripravená a naladená. Napriek tomu mala veľkú smolu v rozlosovaní, nakoľko hneď v druhom kole dostala hráčku z Japonska Rina Komokata, ktorá následne deklasovala všetky súperky a vyhrala celý turnaj. Janka s ňou hrala takmer dve hodiny,  nedarilo sa jej ukončovať výborne rozohrané gemy, protihráčka bola rýchla a veľa lôpt vychytávala a z takmer víťazných úderov vedela odohrať ešte lepší úder. Komokata vyhrala 6-1, 6-1.
V eliminácii Janka  jednoznačne porazila hráčky z Talianska, Poľska, Indie a vo finále porazila Izraelčanku, s ktorou v minulosti prehrala finále MS v Nottinghamea. Vďaka celkovému víťazstvu v eliminácii skončila na 9. mieste na turnaji.

V zmiešanej štvorhre s Marekom Vacom mali celkom dobré rozlosovanie avšak prehrali  v druhom kole s francúzskym párom nečakane 4:6 1:6.

Ešte pár dní pred odletom sa vyskytol otáznik Marekovej účasti na podujatí, pretože vážne zranenie kolena 2 týždne pred odletom Marekovi úplne zmenilo proces finálnej prípravy. Vďaka pomoci šikovných lekárov, rehabilitačných pracovníkov, fyzioterapeutov sa pôvodný cieľ napriek veľkým problémom postupne začal napĺňať.

Marekovi Vacovi prvý zápas druhého kola dvojhry mužov nevyšiel podľa predstáv, v trojsetovej a trojhodinovej dráme pri teplote 33 stupňov napokon zvíťazil súper z Japonska 5:7, 6:4, 6:2 aj keď sa to zo začiatku pre Mareka javilo veľmi sľubne.

Avšak v juniorskej kategórii  už Marek prevalcoval súperov a prepracoval sa do finále, kde sa stretol s Francúzom Geeraertsom, ktorý ho nakoniec zdolal v náročnom zápase 4-6, 7-6(2), 10-6

Marek  v zmiešanej štvorhre juniorov s kolegom zo Španielska Vicente Cabo Chapom vyhrali zlato v kategórii Boy’s Doubles – Boy’s Boubles . Marek, Blahoželáme!