Peter Petrovič

Kto to je?

Aktuálne jeden z najmladších Deaflympionikov. Peter je nepočujúci športovec s vrodenou obojstrannou stratou sluchu. Vo veku dvoch rokov podstúpil kochleárnu implantáciu na pravé ucho. Vďaka tomu navštevoval materskú aj základnú školu s počujúcimi rovesníkmi a v súčasnej dobe je študentom Gymnázia A. Sládkoviča v Banskej Bystrici.

Od malička mal rád akékoľvek športové aktivity a k bedmintonu sa dostal po zvážení rizík, pretože ako bezkontaktný šport je vhodný aj pre ľudí s kochleárnym implantátom. Na tréningy začal chodiť už ako predškolák a niekoľko rokov trénoval v Banskej Bystrici. Chcel sa však posunúť ďalej, chcel sa zúčastňovať na turnajoch a preto sa rozhodol prestúpiť do zvolenského klubu, ktorý vedie tréner Ján Jurčiak. Pod jeho taktovkou sa postupne zlepšoval a dosiahol aj viaceré úspechy medzi počujúcimi bedmintonistami doma i v zahraničí.

Trénuje a hráva bez vonkajšej časti prístroja, lebo nadmerné potenie mu spôsobovalo problémy s fungovaním prístroja. Preto je pri tréningoch odkázaný len na odzeranie z úst a trpezlivosť trénera, čo je zložité pre obidve strany.

Výhodou jeho hendikepu, hlavne na turnajoch je, že pri hre nie je rušený zvukovými vnemami, povzbudzovaním protihráča a môže sa tak naplno koncentrovať na každý košík.

Samotný šport dáva Petrovi veľmi veľa aj do bežného života. Naučil ho, že disciplína a tvrdá práca prináša svoje ovocie a že k životu patria ako úspechy tak aj neúspechy. Ale nikdy sa netreba vzdávať, treba vytrvať.

 

Záľuby: stolný tenis, čítanie, hudba a tenis.

Ciele: zachovať si čo najdlhšie úprimnú radosť z hry, poctivý tréning, hrať vždy najlepšie ako vie a takto si zabezpečiť úspech na svetových bedmintonových podujatiach a Deaflympiádach.

Vzory: športový vzor nemá, vzorom je jeho mama, vďaka ktorej sa dostal k bedmintonu a ktorá ho inšpiruje svojou láskou k tomuto športu.

Miesto pôsobenia: Zvolen, Banská Bystrica.

Dátum narodenia: piatok, 4. marec 2005.

Šport: Bedminton.

Klub:
nepočujúci – ŠKN Trenčín
počujúci – TJ Slávia TU Zvolen.

Tréner: Ing. Ján Jurčiak.

Jeho najsilnejší zážitok spojený s Petrom: 

„Môj najsilnejší zážitok s Petrom sa viaže k turnaju Grand Prix kategórie A v Banskej Bystrici, kde vo štvrťfinále, semifinále a finále otáčal nepriaznivý vývoj a napriek mečbalom súperov dokázal zvíťaziť. Zaujímavou bola aj spoločná účasť na Majstrovstvách sveta nepočujúcich bedmintonistov v TaiPei. Trénovanie nepočujúceho športovca je aj pre mňa výbornou skúsenosťou s úplne iným typom komunikácie.“ – hovorí tréner Ján Jurčiak.

Jeho najsilnejší zážitok:

„Za najväčší športový zážitok považujem účasť na Majstrovstvách sveta v TaiPei, kde som súťažil aj za nepočujúcich juniorov, aj za dospelých nepočujúcich. Mal som tak možnosť stretnúť špičkových zahraničných bedmintonistov, zmerať si s nimi sily a vidieť ich v plnom nasadí nielen pri samotnej súťaži, ale aj pri tréningu.“ – hovorí Peter.

Jeho najväčšie sklamanie: 

„Najviac ma mrzí prehra v treťom kole vo štvorhre na Majstrovstvách SR 2019, kedy sme mali veľmi dobre natrénované, ale vlastnými chybami sme sa pripravili o lepšie umiestnenia“ – skonštatoval Peter. 

2024 © Deaflympijský výbor Slovenska

Fakturačné údaje

Názov: Deaflympijský výbor Slovenska
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42254388
DIČ: 2023373143
Účet: 2920861945/1100
IBAN: SK2911000000002920861945
Číslo registrácie: VVS/1-0900/90-37927-8
Nie sme platcami DPH