Marek Vaco

Kto to jej?

Je druhý nepočujúci syn v rodine Vacovcov, s obojstrannou hluchotou, na úrovni straty sluchu viac ako 90%. V dvoch rokoch podstúpil kochleárnu implantáciu, ktorá kompenzuje jeho hendikep. Marek mal od mala vzťah k športu, naučil sa rýchlo plávať, lyžovať, bicyklovať, hrával súťažne futbal, v škole florbal, reprezentoval a stále reprezentuje školu v atletických disciplínach (krátke a stredné trate, vrhy, hody). Popri staršom bratovi, ktorý tiež hrával tenis, aj Marek v štyroch rokoch prišiel na chuť tomuto športu. 

V minulosti mal problém s komunikáciou, pretože sa dlho učil slová a správne formulovať vety, mával problémy aj so starším typom procesora v implantáte, ktorý na základe vlhkosti prestával spoľahlivo pracovať. Marek bol z toho nervózny, no potom si zvykol a trénoval radšej bez strojčeka, čo bolo veľmi náročné, pretože nerozumel a ani dobre nechápal niektoré pokyny a rady od trénerov. Otec s nim radšej ostával aj na tréningoch, aby mu tlmočil – sprehľadňoval úlohy, ktoré tréner od neho vyžadoval. Dnes je to už iné a keď ho trénuje otec – najprísnejší tréner – tak si ten strojček radšej niekedy vypne, aby ho nepočul… ???? 

Výhodu takto regulovať zvuk využil, keď hral na turnaji počujúcich. Súper bol veľmi hlučný, prehnane sa burcoval a aj slovne urážal Mareka. A tak si Marek jednoducho vypol strojček a mohol nerušene pokračovať v koncentrácii na samotnú hru…

Niekedy na začiatku, bol pre Mareka najväčší problém naučiť sa trafiť do loptičky po odskoku, nemal dobrú časovú reakciu a v podstate necítil (nepočul) loptu dostatočne včas – vtedy, keď sa odráža od povrchu. Aj dnes vníma, že sluchový hendikep ho oproti počujúcim športovcom veľmi obmedzuje najmä v rýchlosti reakcie, ktorá súvisí práve so zvukovými podnetmi.

Marek si vysoko váži ocenenie Osobnosť školy, potom aj Osobnosť škôl mesta Zvolen, ktoré získal práve za úspešnú deaflympijskú reprezentáciu Slovenskej republiky v Turecku.  

Šport: tenis

Záľuby:
x-box, lyžovanie, bicyklovanie, florbal, futbal, pes Baška, vtipné a športové videá, youtuberi.

Ciele:
získať medaile a výborné umiestnenia na veľkých deaflympijských podujatiach, ale najväčší je jeho sen zúčastniť sa ATP turnajov

Vzory:
niekedy Novak Djokovic, dnes Roger Federer s Rafaelom Nadalom

Miesto pôsobenia: Zvolen

Dátum narodenia: pondelok, 23.1.2006

Športový klub: Lieskovský tenisový klub – LTC Lieskovec

Tréner (i): Marián Vaco (otec), David Tužinský, Tomáš Pavlovský, Majo Filo, Adam Dominik, Alexander Bubák, Jana Homolová.

Jeho (otcov) najsilnejší zážitok spojený s Marekom:

Najsilnejšie emócie cítil pri postupe do finálovej štvorhry na Majstrovstvách sveta nepočujúcich v tenise v tureckej Antalyi v roku 2019. A tiež silný bol duchovný ranný tréning v džungli v tamojšom hotelovom rezorte… 

Marekov najsilnejší zážitok:

Jeho najväčší zážitok sa spája tiež so spomínanými majstrovstvami v Turecku 2019 pri postupe do finále štvorhy chlapcov a tiež tretie miesto zmiešanej štvorhry juniorov. Záverečný ceremoniál s udeľovaním cien po bol pre Mareka veľmi emotívny a motivačný, keď vyhlasovali jeho meno a Slovenskú republiku.

Marekove najväčšie sklamanie:

Pre desaťročného Mareka bola veľmi smutná a bolestivá prehra hneď v prvom kole na Majstrovstvách sveta nepočujúcich v tenise v slovinskej Portoroži v roku 2016. Ako najmladší súťažiaci sa stretol v prvom kole s fyzicky vyspelejším a o 5 rokov starším súperom z Ruska. Potoky sĺz sa vtedy valili kurtami.

2024 © Deaflympijský výbor Slovenska

Fakturačné údaje

Názov: Deaflympijský výbor Slovenska
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42254388
DIČ: 2023373143
Účet: 2920861945/1100
IBAN: SK2911000000002920861945
Číslo registrácie: VVS/1-0900/90-37927-8
Nie sme platcami DPH