Jana Jánošíková

Kto to je?

nepočujúca, 22 – ročná hráčka tenisu.
Do 2 rokoch sa vyvíjala ako zdravé dieťa, ale neskôr sa reč zastavila, lekári zistili, že nepočuje. Napriek tomu rodičia verili, že ju naučia rozprávať a pripravia tak, aby mohla navštevovať základnú školu s ostatnými počujúcimi deťmi. Časom sa reč vyvíjala veľmi dobre. Janka bola veľmi živá, deťom a učiteľkám v škôlke ale nerozumela, stále hlasno nezrozumiteľne rozprávala, a preto sa jej deti vyhýbali.
Navštevovala osemročné športové gymnázium. Tým, že dobre rozprávala si učitelia často neuvedomovali, že Janka má poruchu sluchu, že nerozumie všetkému čo hovoria a rodičia museli často učiteľov upozorňovať, že nie je hlúpa, ale nepočujúca. Problémy mala ako v kolektíve v škole, tak aj medzi hráčkami z tenisu, strašne chcela mať kamarátky, ale pre väčšinu bola iná. Bola pre nich „ET mimozemšťan“. Na škole zažívala nepríjemné veci, vyhadzovali jej z okna oblečenie. Schovávali tenisové oblečenie, aby nemala v čom trénovať. Musela meniť 3x strednú školu kvôli šikane. Nebolo to jednoduché, ale zvládla to a úspešne zmaturovala, nakoniec si učitelia našli správnu cestu a pomohli jej s učením a mohla sa plne venovať tenisu.

Tenisu sa venuje od svojich 9 rokov, kedy chytila do ruky prvú raketu a viac ju nepustila. Tenis trénovala v Trenčianskych Tepliciach na Športovom gymnáziu, neskôr v Bratislave v Slávii Agrofert. 

Od septembra 2020 bude pokračovať v štúdiu na FTVŠ UK –  odbor trénerstvo. Momentálne trénuje v Love for tennis Dominika Cibulkova academy, kde má skvelých trénerov, kamarátov a hlavne má všetko čo potrebuje k tenisu, kondičný, psychologická, tenisová príprava, sparingy, masáže a fyzio. Je tam už 4 rok a podľa jej vyjadrení je tam šťastná. Verí, že sa pripraví, čo najlepšie na Letnú deaflympiádu v Brazílii a konečne prelomí štvrťfinále.

V roku 2017 sa zúčastnila súťaže Miss Deaf Slovensko, kde skončila na 3. mieste.

Záľuby:
cestovanie po svete, playstation, varenie, maľovanie

Ciele:
získať medailu na Deaflympiáde, navštíviť Londýn a New York, založiť si vlastnú rodinu a prežiť plnohodnotný život

Miesto pôsobenia: TK Love for tennis Dominika Cibulkova academy

Dátum narodenia: piatok, 24.10.1997

Klub:
Slovensko – domáci klub: TK LOVE 4 tennis Bratislava

ŠK OLYMP SLOVAKIA (nepočujúci)

hosťovací klub: Tenis-Bedminton klub D. Lužná

Rakúsko – Colony/TENNIS-POINT 1

Tréner: Erik Csarnakovic, 43 rokov

Jeho najsilnejší zážitok spojený s Janou: 

Najsilnejší zážitok bol, keď som sa prvýkrát zúčastnil Deaflympiády s Jankou a celým deaflympijským výborom. Veľmi ma prekvapila organizácia celej Deaflympiády, slávnostný ceremoniál, ako aj Jankina hra na deaflympiáde. Hrala výborne a nebojácne prvé dve kolá, čo jej prinieslo štvrťfinále a boli sme radi, že sme základnú úlohu splnili.

Jej najsilnejší zážitok:

Môj najsilnejší zážitok bol prvý nepočujúci turnaj MS v Anglicku v Nottinghame, kde som išla po operácii kolena a viacmenej bez ambícií a kde som sa nakoniec umiestnila za juniorov na 2 mieste v dvojhre aj štvorhre.

Ďalší úžasný nezabudnuteľný zážitok bola moja prvá letná Deaflympiáda v Samsune, bolo to neuveriteľné a aj trošku zväzujúce.
Obrovským zážitkom bolo, keď mi Juraj Droba (strana SAS) vybavil tréning s Dominikom Hrbatým, najkrajší narodeninový a Vianočný darček! 

Jej najväčšie sklamanie:

Na majstrovstvách sveta v Turecku (Antalya), kde som po ťažkom boji vypadla hneď v druhom kole proti Češke, ktorú som dovtedy dvakrát vysoko porazila. Vedela som, že som mala veľa natrénované, ale mala som trému a hlavne zdravotnú indispozíciu. Je to ponaučenie do budúcnosti, že sa určité veci nesmú podceňovať. 

2024 © Deaflympijský výbor Slovenska

Fakturačné údaje

Názov: Deaflympijský výbor Slovenska
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42254388
DIČ: 2023373143
Účet: 2920861945/1100
IBAN: SK2911000000002920861945
Číslo registrácie: VVS/1-0900/90-37927-8
Nie sme platcami DPH