Slovensko športovou veľmocou v lyžovaní?

Tereza Pristačová získala Veľký glóbus v Európskom pohári v lyžovaní nepočujúcich žien

Po fantastických úspechoch alpskej lyžiarky Petry Vlhovej vzápätí nadviazali výkonmi na Zimnej paralympiáde paralympionici. A naši deaflympionici nezostali nič dlžní dobrému menu Slovenska na lyžiarskych svahoch. Po úspešných výsledkoch v Deaf Ski Europacup v Garmisch – Partenkirchen pokračovali naši pretekári aj vo finále v dňoch 11. – 13. marca 2022 vo švajčiarskom Lenzerheide. Je to presne 20 rokov potom, čo Martin Legutky mladší (Terezin strýko) vyhral Deaf Ski Europacup mužov (2002). Tento dlho očakávaný úspech sa podarilo zopakovať medzi ženami Tereze Pristačovej vo finále Deaf Ski Europacup v nedeľu 13. marca 2022 vo švajčiarskom Lenzerheide. Práve tam po sčítaní bodov zo všetkých súťaží mohla nad hlavu zodvihnúť Veľký glóbus pre víťaza v ženských disciplínach. Vo finálových disciplínach sa umiestnila v obrovskom slalome na 1. mieste, v slalome na 2. mieste, v super combi na 2. mieste a super G na 3. mieste. Jej brat Dávid Pristač sa umiestnil v obrovskom slalome a super kombinácii na 3. mieste a v super G obsadil 5. miesto. Slalom žiaľ v druhom kole nedokončil. Ďalší slovenský nepočujúci junior Matúš Ďuriš (nováčik v tíme) obsadil v obrovskom slalome a v super kombinácii 6. miesto a v super G 10. miesto. V hodnotení krajín sa vďaka výborným výsledkom týchto troch nepočujúcich deaflympionikov umiestnilo Slovensko na konečnom 3. mieste. Hodnotilo sa aj umiestnenie klubov národných federácií, kde Klub T. J. Vysoké Tatry ako člen Deaflympijského výboru Slovenska zvíťazil s celkovým počtom bodov 1015, pred GC st. Gallen s 949 bodmi (Rakúsko) a GBF Mníchov s 844 bodmi (Nemecko). Našim reprezentantom a ich realizačnému tímu srdečne gratulujeme a držíme palce v ďalšej sezóne pred 20. zimnou deaflympiádou.

Víťazné kluby Ski deaf Europacupu 2022 (Slováci uprostred na 1. mieste)