Nové Zámky na Majstrovstvách Európy klubov nepočujúcich vo futsale

V dňoch 30. 01. 2018 – 03. 02. 2018 sa Športový klub nepočujúcich Nové Zámky zúčastnil (ako majster SR) Majstrovstiev Európy klubov v hlavnom meste Španielska v Madride. Výprava priletela z Bratislavy už o deň skôr a to v pondelok 29. 01. 2018. V základnej „D“ skupine na zverencov trénera Mária Vörösa čakal belgický Zebre Charleroi, azerbajdžanský Ulduz Baku, taliansky Real En Non Solo a domáci Alcala de Henares Madrid.

Skupina „D“:

ŠKN Nové Zámky – Zebre Charleroi 2:6, (0:4).

Góly ŠKN NZ: Maroš Susedka, Mart. Susedka

Obrovská strelecká nemohúcnosť najmä v 1. polčase sa podpísala pod fakt, že v 10. minúte Novozámčania prehrávali 0:4. Tréner zobral time-out, prišlo k preskupeniu hráčov a k zmene herného systému, polčasový výsledok sa už nezmenil. V 2. polčase zástupcovia Slovenskej republiky ožili a znížili na 2:4. Zápas sa však zlomil, keď Kolcún nedal do prázdnej brány na 3:4, namieste toho s odrazenej lopty za pár sekúnd bolo 2:5. V následnom vabanku Belgičania pridali ešte jeden gól – 2:6. Treba však poznamenať, že rozdielovým hráčom zápasu bol belgický brankár, na ktorom si nie raz Novozámčania „vylámali zuby“ (!).

ŠKN Nové Zámky – FC Ulduz Baku 3:8, (0:4).

Góly ŠKN NZ: Maroš Susedka 2x, Daňo.

Dlho bolo 0:0, až do 11. minúty, dovtedy ŠKN neúspešne obliehal azerbajdžanskú bránu, ale ázijský brankár stál pevne svojich nohách. Opäť platilo staré známe a otrepané nedáš-dostaneš. Baku trestalo aj najmenšiu chybu. Polčas vyznel pre Novozámčanov hrozivo 0:4, nepomohol ani time-out za stavu 0:3. Trápenie v koncovke pokračovalo… Síce sa Nové Zámky presadili, ale bolo už neskoro, výsledok 3:8 vyznieva hrozivo. Opäť ako aj v 1. zápase boli rozdieloví hráči azerbajdžanskí brankári. Potešil aspoň fakt, že najlepším strelcom po prvom hracom dni bol trojgólový Maroš Susedka z Nových Zámkov.

ŠKN Nové Zámky – Real En Non Solo 4:9, (1:5).

Góly za ŠKN NZ: Daňo 4x.

Mužstvo bolo v tento deň nastavené iba na prvých 15 minút, do stavu 1:2 v neprospech Nových Zámkov. Potom sa naplno prejavila skúsenosť a zohranosť Talianov, pridali rýchle tri góly a bolo „vymalované“. V 2. polčase gólostroj pokračoval a zastavil až na čísle deväť. Zostávalo šesť minút do konca a Real si skúšal hru bez brankára, čo sa im však moc nevydarilo, keď Daňo tromi utešenými strelami znížil na 4:9. Prítomným divákom sa páčila najmä tá posledná, ktorá vyletela z vlastnej šestky a po pod strop doplachtila presne popod brvno.

ŠKN Nové Zámky – Alcala de Henares Madrid 13:0, (7:0).

Góly za ŠKN NZ: Daňo 6x, Maroš Susedka 3x, Mart. Susedka 3x, Haister 1x.
V poslednom vystúpení Nových Zámkov v „D“ skupine sa odohral priamy súboj o štvrté miesto. V ňom sa naplno prejavila gradujúca forma Novozámčanov, keď si zo svojho súpera, hráčov od Madridu, spravili trhací kalendár, keď po konci zápasu svietilo na výsledkovej tabuli skóre 13:0 pre reprezentantov Slovenska, a tak sa dôstojne rozlúčili zo základnou skupinou zo skóre 22:23 a s tromi bodmi. Našich potešila ďalšia super mini štatistika, po druhom hracom dni mali stále najlepšieho strelca turnaja a to 11 gólového Miroslava Daňa.

Po základnej skupine Novozámčania bojovali o konečné 13.-16. miesto:

ŠKN Nové Zámky – DGNP Maribor 2:3, (0:1).

Góly za ŠKN NZ: Daňo 2x.

Sedemnásť minút sa hral vyrovnaný „medzišestkový“ futsal s pár pološancami na oboch stranách. Potom si tréner Mariboru zobral time-out a začali za stavu 0:0 (!) hrať power-play. Novozámčania odolávali, ale 30 sekúnd do konca prvého polčasu inkasovali, na konečných polčasových 0:1. V druhom polčase prišlo u Novozámčanov k zmene taktiky, pričom Maribor hral stále bez brankára. Výsledkom bolo vyrovnanie na 1:1. Slovinci však búšili do plných a po dvoch zbytočných chybách v strede hracej plochy Maribor trestal – 1:3. Po time-oute trénera Vörösa prišlo k zníženiu na 2:3, zostávalo do konca šesť minút, ale Slovinci si už umnou hrou s brankárom ustrážili výsledok. Divákom sa páčil najmä druhopolčasový okulahodiaci futsal zásluhou oboch slovanských krajín.

Zápas o konečné 15. miesto:

ŠKN Nové Zámky – ULJAS Tampere 5:2, (1:2).

Góly ŠKN NZ: Daňo, Haister, Kolcún, Mart. Susedka, Maroš Susedka.

Úvod ako zo zlého sna, Slováci hrali a Fíni dávali góly – 0:2. Novozámčania sa otriasli a do polčasu znížili na 1:2. V polčasovej prestávke padli trénerove znaky na úrodnú pôdu a Novozámčania otočili na 3:2. Severania brali time-out a uchýlili sa k hra bez brankára. Nové Zámky umnou hrou a vyčkávacou taktikou na vlastnej polovici nepustili Škandinávcov do vážnej šance, ba čo viac dvomi gólmi cez celé ihrisko upravili na končených 5:2. A tak sa ŠKN lúčil s ME klubov víťazstvom a konečným 15. miestom z celkových 20 pričom oproti minulému roku si polepšili, keď v Seville skončili na konečnom 19. mieste z 22.

Novozámčania mali vo svojich radoch aj druhého najlepšie strelca turnaja a to 12 gólového Miroslava Daňa. No a v rebríčku fair play sa s iba tromi žltými kartami umiestnili na 2. mieste, keď mali najmenej faulov z pomedzi všetkých účastníkov. ME v Madride vyhral izraelský Dolphins Ashood, ktorý porazil španielsku Huelvu 4:3 a bronz si na krk navliekli Švédi z Lundie, keď porazili francúzsku Remeš. Na záver pobytu sa ŠKN NZ pozrel aj na zápas Athletica Madrid proti Valencii (1:0).

ŠKN Nové Zámky: Michal Píš – Miroslav Daňo, Dušan Kolcún (K), Samuel Haister, Maroš Susedka, Martin Susedka, Marek Píš. Tréner Mário Vörös a technický vedúci Rastislav Hrdlík.

Najbližšie sa Novozámčania predstavia 24. 02. 2018 na turnaji v slovinskom Maribore a potom ich čakajú boje v Slovenskej lige vo futsale nepočujúcich.