Nepočujúci, ktorí zmenili svet – časť. 1

V každej dobe sa rozpráva o tom, kto priniesol svetu niečo výnimočné a svojím pričinením dokázal zmeniť svet. Veľa sa hovorí o ľuďoch ako je Albert Einstein, Martin Luther King, Winston Churchil, Bill Gates a pod. Všetci títo velikáni svojej doby boli výnimoční.

Dnes sa pozrieme na 3 ľudí, ktorí napriek svojmu sluchovému hendikepu, dokázali nasmerovať svet do novej éry. 

Helen Keller 

Helen sa narodila v roku 1880 ako zdravé dieťa. Počas prvých mesiacov bolo všetko v poriadku, až do momentu, kedy Helen neochorela na, dovtedy neznámu, meningitídu. V dôsledku tejto choroby prišla Helen už v 19mesiacoch o zrak, sluch a schopnosť reči. 

Napriek všetkým nepriaznivým okolnostiam, sa z Helen Keller stala najúspešnejšia zrakovo/sluchovo postihnutá osoba na svete.  Svojou vytrvalou prácou, svojím zanietením, sa jej podarilo zmeniť, dovtedy veľmi skostnatený, režim na školách v USA. 

V roku 1904 sa jej podarilo získať bakalársky titul na americkej univerzite. Tým sa stala prvou zrakovo/sluchovo postihnutou osobou na svete, ktorá promovala na akejkoľvek univerzite.  

Napísala 6 kníh, prednášala na rôznych univerzitách a v rôznych štátoch sveta. 

Navždy bude známa ako jeden z najsilnejších hlasov, ktoré pracovali na zlepšení postavenia ľudí so zdravotným znevýhodnením. 

Thomas Edison 

Thomas sa narodil v roku 1847 v americkom štáte Ohio. Thomas Edison je označovný ako 4. najplodnejší vynálezca v histórii. Svojimi vynálezmi sa pričinil o rozvoj elektriky, svetla, hudby a pod. Medzi jeho najznámejšie vynálezy patrí žiarovka, elektromer, gramofónová platňa a iné. V roku 1882 bol jeho pričinením rozsvietený prvý vianočný stromček na svete – 22.12. v New Yorku. 

Problémy so sluchom

Dôvody nedoslýchavosti Edisona nie sú priamo známe, historici sa prikláňajú dedičnosti v rodine. Problémy Edisona začali už v detstve a pretrvali až do jeho smrti. Napriek hendikepu sa nikdy nevzdal a snažil sa dosiahnuť úspech vo všetkom čo robil. Svoje problémy so sluchom považoval skôr za výhodu, pretože ako hovoril: „Pomáha mi to sústrediť sa.“

Ludwig Van Beethoven 

Dalo by sa povedať, že tento výnimočný hudobný skladateľ je najznámejšou sluchovo postihnutou osobou na svete. 

Ludwig sa narodil v roku 1770 v Nemecku. Od malička hral na klavír a husliach. Počas dospievania bol žiakom geniálneho hudobného skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta. 

Počas svojho života skomponoval 9 symfónií, 32 klavírnych sonát, absolvoval 5 klavírnych koncertov. 

Problémy so sluchom

Beethovenove problémy so sluchom začali v jeho 30tich rokoch (rok 1800), kedy mu bola diagnostikovaná otoskléroza.  Jeho stav sa neustále zhoršoval, až v roku 1819 stratil sluch úplne. Jeho odhodlanie dosiahnuť úspech bolo obrovské a počas života sa nenechal zlomiť.

Okrem 1. symfónie, všetky ďalšie vznikli až po roku 1800, čiže počas jeho problémov so sluchom. 

Vrcholné dielo

Beethovenovým vrcholným dielom je bezpochyby jeho 9. symfónia. Túto poslednú časť skladačky svojho života dokončil v roku 1824, pri úplnej strate sluchu. Súčasťou 9. symfónie je aj známa Beethovenova skladba Óda na radosť.  

Najznámejšou skladbou Ludwiga Van Beethovena je skladba pre klavír Pre Elišku. Táto skladba je tiež výnimočná tým, že sa našla až v roku 1865 v Mníchove.

Záver

Život so zdravotným znevýhodnením môže byť rovnako naplnený ako život zdravého jedinca. Úlohou spoločnosti by malo byť vytváranie podmienok pre týchto ľudí. 

Deaflympijský výbor Slovenska pracuje na integrácii sluchovo postihnutých osôb a prostredníctvom športu im poskytuje možnosti ako sa vyrovnať zdravým jedincom. 

2024 © Deaflympijský výbor Slovenska

Fakturačné údaje

Názov: Deaflympijský výbor Slovenska
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42254388
DIČ: 2023373143
Účet: 2920861945/1100
IBAN: SK2911000000002920861945
Číslo registrácie: VVS/1-0900/90-37927-8
Nie sme platcami DPH