• Publikované: 23. októbra 2022

Nepočujúci futsalisti na ME v Montesilvano

Účinkovanie slovenských nepočujúcich futsalistov na ME v talianskom Montesilvano v dňoch 13.-22.októbra 2022 možno hodnotiť ako očakávané. Pred majstrovstvami sa medzi hráčmi hovorilo o postupe zo skupiny do štvrťfinále, čo by znamenalo umiestnenie minimálne na 8. priečke. Nakoniec nás od štvrťfinále delil jediný gól, ktorý sme dostali v skupinovom zápase s Belgickom 54 sekúnd pred koncom zápasu. Zápas sa skončil remízou 3:3.

Konečným 11. miestom zo 16 účastníkov si Slovensko zabezpečilo aspoň miestenku na MS vo futsale, ktoré sa budú konať v brazílskom Sao Paulo 11.-19. novembra 2023.

Po vyrovnanom zápase s domácim Talianskom a úvodnej prehre 4:2, keď tréner Ladislav Mikita ml. pre dve žlté karty z kvalifikácie nemohol mužstvo koučovať, sme išli do druhého zápasu s odhodlaním vyhrať nad Chorvátskom, čo sa nakoniec aj podarilo. Vyhrali sme o jeden gól (6:5), aj keď sme viedli už 6:2, posledné 3 góly nám súper vsietil v rozpätí necelých 2 minút. O postupe do štvrťfinále nakoniec rozhodlo lepšie skóre o jeden gól. V ďalšom rozhodujúcom zápase sme remizovali so Škótskom 4:4 (prehrávali sme 1:4) a v penaltovom rozstrele Slováci nakoniec zvíťazili. Tento výsledok zabezpečil slovenským nepočujúcim futsalistom miestenku na budúcoročných MS.

S Bulharskom sme prehrali vysoko 2:6, aj v dôsledku toho, že traja hráči spolu s trénerom nazbierali po dve žlté karty z predchádzajúcich zápasov, čo poukázalo na zraniteľnosť mužstva s užším kádrom.  Pre družstvo je absencia kľúčových hráčov a trénera zničujúca.

Opakovaná výhra nad Chorvátskom potvrdila, že mužstvo slovenských nepočujúcich futsalistov vie pri plnej sile zamiešať karty a bolo pre najlepšie európske mužstvo na ME nepríjemným súperom.

Kompletný výsledkový servis z celých MS nájdete na tomto linku:

https://www.facebook.com/edfcmontesilvano2022/

Toto podujatie bolo realizované aj s finančnou podporou BSK.

Autor: Peter Birka, prezident DVS a člen realizačného tímu na ME