„Najkrajšie je víťazstvo a najťažší každodenný tréning.“ Rozhovor s Ivanou Krištofičovou

„Najkrajšie je víťazstvo a najťažší každodenný tréning.“

Tvrdí IVANA KRIŠTOFIČOVÁ, známa a úspešná atlétka vo vrhu guľou a hode diskom. Vtedy z minuloročnej deaflympiády v Sofii priviezla zlatú aj striebornú medailu. Predtým z deaflympiády v Taipei striebornú medailu. Aj tento rok napriek zraneniu nesklamala. Veríme, že bude opäť stáť na stupňoch víťazov. A vedeli ste, že Ivana rada maľuje? A pekne!

Vy ste medzi nepočujúcimi aj počujúcimi známa. Mali ste z ocenenia tretej najúspešnejšej športovkyne roka 2015 radosť?

 

Radosť som samozrejme mala, i keď v čase deaflympiády, keď sa to nevyhlasovalo, by som ňou bola najlepšia ja. Ale pre mňa toto nie najdôležitejšie…

 

Ako ste sa dostali k atletike, konkrétne k vrhu guľou a k hodu diskom?

Šport ma bavil odmalička, chodila som na rôzne školské súťaže v Bratislave. Na nich som sa zoznámila Dušanom Dědečkom, ktorý ma pozval na tréning. Pozrel sa ako dokážem hodiť disk a odvtedy spolu trénujeme. Je to už 10 rokov.

 

Čo je na atletike najťažšie a čo najkrajšie?

Najťažšie je každý deň trénovať. Ale drinu nahradí víťazstvo, lebo to je práve na tom najkrajšie.

 

Niekoľko zaujímavostí na záver.

Žijem: V rodičovskom dome s rodičmi v Bratislave, som rodáčka z Vajnor.

Pretek, na ktorý len tak nezabudnem: Nikdy nezabudnem na deaflympiádu v Sofii, kde som získala zlato a utvorila som svetový rekord vo vrhu guľou. Tréner bol veľmi prekvapený, keď uvidel špeciálne tričko na túto príležitosť.

Najviac som sa bála:

Minulý rok som mala veľké zdravotné problémy s chrbticou v oblasti krížov, bála som sa, že nebudem môcť ďalej športovať. Ale dnes je to o dosť lepšie a postupne sa opäť zlepšujem.

Najlepší zážitok:

Najlepší a najkrajší zážitok mám z mojej prvej deaflympiády v Taipei (2009), kde som obdivovala nádhernú krajinu, ľudí, organizáciu a oslavy športu. Veľa krásnych zážitkov mám aj z cestovania, rada spoznávam nové krajiny a ľudí.

Relaxujem takto:

Bývam doma s rodičmi tak trávim čas najmä s malým synovcom – to je pre mňa najväčší oddych. Rada veľa spím a zabávam sa so svojim psom, trávim čas obyčajnými prechádzkami. A veľmi dobre si oddýchnem aj pri maľovaní obrazov na plátno.

2024 © Deaflympijský výbor Slovenska

Fakturačné údaje

Názov: Deaflympijský výbor Slovenska
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42254388
DIČ: 2023373143
Účet: 2920861945/1100
IBAN: SK2911000000002920861945
Číslo registrácie: VVS/1-0900/90-37927-8
Nie sme platcami DPH