Kto je?

MIROSLAV KANABA 

Aktuálne jeden z najstarších deaflympionikov, 42-ročný golfista. Do roku 2009 žil a fungoval ako úplne bežný človek, ktorý pracuje a má svoje záľuby. Pracoval v medzinárodnej IT firme ako výkonný predajca, čo znamenalo, že bol pracovne vyťažený a veľa cestoval ako po Slovensku, tak aj po svete. Na následky meningitídy prišiel v roku 2009 o sluch a stal sa nepočujúcim… 

Keď sa ako tak pozviechal a po 2 mesiacoch ho prepustili z infekčnej  jednotky intenzívnej starostlivosti domov, začal intenzívne rozmýšľať, ako ďalej… ako bude teraz žiť, komunikovať s dcérkou Ninkou (vtedy 4-ročnou), manželkou, rodičmi? Samozrejme, mal depresie a stres z toho, čo bude ďalej, ale bolo šťastím pre všetkých, že má takú povahu, akú má dodnes a nikdy si svoj osud príliš nepripúšťal. 

Po operácii sa snažil zistiť, ako sa žije nepočujúcim a tiež aké je to žiť s kochleárnym implantátom. Počas čakania na operáciu nosil na ľavom uchu naslúchadlo, keďže mu ostali zvyšky sluchu. Rýchlo pochopil, že kochleárny implantát je výborná vec a dokáže takmer na 100% vrátiť sluch, ale stále to nie je tých pôvodných 100%. V auguste 2010, 9 mesiacov od choroby, sa Miro podrobil operácii a takmer na 90% sa dokázal vrátiť do bežného života. 

Tesne po implantácii sa jeho život celkovo naštartoval novým pozitívnym smerom – s manželkou sa im narodilo druhé dieťa, o ktoré sa predtým niekoľko rokov neúspešne snažili (syn Alex sa narodil v roku 2011). 

V roku 2015 ako aktívny amatérsky golfista so sluchovým postihnutím (golfu sa začal venovať ešte pred stratou sluchu) kontaktoval Deaflympijský výbor Slovenska s tým, že by mal záujem o reprezentáciu Slovenska. A v roku 2017 už reprezentoval Slovensko na svojej prvej deaflympiáde.

Záľuby: golf, lyžovanie.

Ciele: úspešná reprezentácia Slovenska na 24. Letnej Deaflympiáde v Brazílii v 2021.

Vzory: Tiger Woods.

Miesto pôsobenia: Bratislava a blízke okolie.

Dátum narodenia: pondelok, 21. január 1974.

Šport: golf

Klub:
nepočujúci – ŠK OLYMP Slovakia 
počujúci – Golf Club Penati

Tréner: v súčasnosti nemá trénera, aj z finančných dôvodov.

Jeho najsilnejší zážitok: „Majstrovstvá sveta sluchovo postihnutých golfistov v Kodani v lete 2016. Bol to prvý veľký turnaj v mojom živote a videl som, ako skvele dokázali aj osoby so sluchovým postihnutím zorganizovať majstrovstvá sveta. Už len samotná účasť bola pre mňa skvelým a nezabudnuteľným zážitkom.“ – hovorí Miro.

Jeho najväčšie sklamanie:
„Počas roka 2018 a dobrých tréningoch som sa tešil na ďalšie Majstrovstvá sveta v Írsku, ale kvôli zdravotným problémom som nemohol vycestovať. Cítil som, že po Deaflympiáde v Turecku, kde som obsadil v silnej konkurencii 15. miesto, by som mohol skončiť v prvej desiatke.“ – povedal Miro.

Najväčšie úspechy