Hodnotiaca správa 2019/2020

Deaflympijský výbor Slovenska pracuje na príprave reprezentačného futsalového družstva.

Aby sa to podarilo, vybrali sme všetkých, ktorí prejavili záujem hrať a pripravovať sa. Založili sme skupinu, ktorej sme dali pracovný názov Hviezda DVS. Prihlásili sme ju do futsalovej ligy, aby sa v súťažiach s počujúcimi zbierali skúsenosti, ukázali kvality jednotlivcov.

Na začiatku bola predstava, že mužstvo bude zložené z mladých hráčov. Uvažovali sme o hráčoch do 21 rokov. Nakoniec bolo potrebné posunúť našu predstavu o vekovej hranici vyššie. Momentálne sú v mužstve dvaja hráči, ktorí majú viac ako 23 rokov.

Hráči:

Sezónu začínalo mužstvo s týmito hráčmi: Roland Berko, Matúš Čechovský, Ervín Puža , Kevin Horvath, Mário Szalay, Martin, Susedka, Maroš Susedka, Matej Supek, Nikolas Morkes, Oliver Foltýn, Róbert Knap, Patrik Botoš, Štefan Zelnický, Samuel Haister.

Roland Berko,  Mário Szalay a Patrick Botoš neskôr ukončili svoje pôsobenie v skupine z rôznych dôvodov.

Do sezóny 2019/2020 sme išli s predstavou oboznámiť sa so súťažou 3. bratislavskej ligy a tiež otestovať potenciálne možnosti mužstva. Ďalším cieľom bolo zistiť, či kolektív dokáže byť súdržný aj vtedy, keď bude prehrávať. Dúfali sme, že Hviezda DVS niektorých súperov potrápi. 

V rámci celej 3. bratislavskej ligy (13 mužstiev) sa naši hráči umiestnili nasledovne: 

2. miesto      Susedka Maroš     –  20 gólov   + 25 asist.  =  45 bodov

10. miesto    Susedka Martin    –   20 g          + 12 asist   =  32 bodov

17. miesto    Supek Matej         –   14 g          + 11 asist   =  25 bodov

71. miesto    Haister Samuel     –    3 g           +  8 asist    =  11 bodov

75. miesto    Zelnický Štefan     –    6 g           +  4 asist    =  10 bodov

Celkovo bolo hodnotených 234 hráčov.

Súťaž ukázala, že Petrovi Birkovi sa podarilo zostaviť mužstvo, aké očakával. Do ukončenia ligy získalo družstvo 25 bodov, i keď niektoré zápasy nedotiahlo do konca a prehralo, či remizovalo. Mužstvo zapadlo do slabšieho priemeru. V hre chýbala rýchlosť, streľba, moment prekvapenia a tiež myšlienky. Chýbajú rozdieloví hráči, ktorí potiahnu tím v kritických momentoch. Napriek tomu vidíme potenciál v niektorých šikovných hráčoch, ktorí by mohli na seba prevziať zodpovednosť za výsledky. Teší nás, že brankársky post máme vyriešený a na našich brankárov je spoľahnutie.

Očakávania od sezóny 2020/2021

Do sezóny 2020/2021 pôjdeme s cieľom získať lepšie umiestnenie, ale predovšetkým skvalitniť hru a tiež techniku, osvojiť si rýchlosť, získať lepšiu fyzickú kondíciu a zvýšiť razantnosť, presnosť a tvrdosť streľby. Táto sezóna je kľúčová pre získanie skúseností, aby sme úspešne zvládli kvalifikácia (1. november 2021 až 31. marec 2022) o postup na ME vo futsale a následne prípadne uspeli aj na 20. Zimnej Deaflympiáde 2023 v Kanade.

Ak sa má mužstvo vo všetkých parametroch zlepšiť potrebujeme: 

  1. posilniť mužstvo o ďalších dobrých a perspektívnych hráčov,
  2. halu na tréning 2x týždenne,  
  3. získať kvalitného trénera, ktorý dokáže s hráčmi komunikovať.

Peter Birka – vedúci mužstva