• Publikované: 12. októbra 2015

DEAF RYSY 2015

V údolí Štrbského plesa, v hoteli FIS, boli 3. októbra 2015 vyhlásení najúspešnejší nepočujúci športovci roka 2015 v kategóriách muži a ženy. Tohto roku kraľoval stolný tenis. Ocenenia si odniesli traja stolnotenisoví hráči – Eva Jurková, Thomas Keinath a Marek Tutura. Usporiadateľ tejto akcie, Deaflympijský výbor Slovenska, založil túto tradíciu, prvú v histórii slovenského športu nepočujúcich, spolu s výstupom na jeden z najkrajších vrcholov Vysokých Tatier – Rysy.

A čo sa vydarilo? Absolútne všetko! Počasie, výstup na Rysy, sympatickí ambasádori tichej vôle, vyhlásenie, uvoľnená atmosféra, spokojní účastníci.

 

Výstup na Rysy

 

Je nádherná októbrová sobota. Modrá obloha bez jediného obláčiku. Slnko hrá všetkými farbami, vo vzduchu je cítiť babie leto. Čo viac si želať? Po večernom premietaní dokumentov z deaflympiád 2009 a 2013 sa oddýchnutí účastníci ráno schádzajú pred hotelom FIS. Po krátkom príhovore generálneho sekretára Dušana Dědečka odštartuje výstup ambasádorka tichej vôle –  moderátorka Karin Majtánová. Sekunduje jej ďalší ambasádor – poslanec Národnej rady SR – Juraj Droba. Samotný výstup vedie slabozraká ambasádorka, paralympionička Hanka Kolníková.

Zo všetkých kútoch Slovenska sa zišla super partia, celkom 57 účastníkov. Mladí, starí, deti, počujúci, nepočujúci, známe osobnosti, aj menej známe. Veď to bolo jedno. Hlavne sa ide dobyť hora!

Kto z nich bude najrýchlejší?

Už po hodine túry, zo Štrbského na Popradské pleso, odpadla časť účastníkov, ktorá dala prednosť kávičke s nádherným výhľadom na jazero.

Ostatní pokračovali strmšou cestou smerom na vrch. Spotené tričká všetkých riadne zdokumentoval štáb Televízneho klubu nepočujúcich, ktorý navyše niektorých z účastníkov vyspovedal.

A aby toho nebolo málo, DVS na vrch vytiahol i grandiózneho fotografa – Adama Kováča. Od neho sú tieto nádherné fotky, patriace k článku.

V popredí idú tí zdatnejší, medzi nimi známa tlupa trenčianskych športovcov. Ich predseda Peter Vašíček spolu s Hankou Kolníkovou zdolajú trasu na chatu pod Rysmi za púhych dve a pol hodiny od Štrbského plesa. Neuveriteľné!

Nádherný výhľad na tatranské vrchy bol odmenou pre všetkých, ktorí na vrch došli.  Prvýkrát zaviala Vlajka Inklúzie symbolizujúca spoločné ciele deaflympijského a olympijského hnutia.

Ďalšia odmena musela uspokojiť hladné žalúdky. V Chate pod Rysmi sa zjedlo 28  párov párkov, dva taniere halušiek a vypilo 31 pohárov čaju s 5 pohármi piva.

A teraz rýchlo dole, do západu slnka ostáva niečo cez dve hodiny. A och, pri reťazi  sa utvorila dlhá kolóna. Nie automobilová, ale turistická! Uplynula polhodinka a slnko sa s turistami začalo lúčiť.

Každý došiel do hotela, ak najrýchlejšie mohol. Smolu si bohužiaľ vybral samotný prezident Miloš Štefek, ktorý po úraze horko-ťažko zostupoval dole podopieraný svojou ženou Luciou. Do hotela došli za tmy, baterky nemali, ešteže existujú mobily, ktoré im svietili po zvyšok cesty. Medvede v lese zrejme táto technológia rušila a tak im dali pokoj.

Slávnostné vyhlásenie

 

Zatiaľ čo sa do svojich izieb trúsili poslední turisti, v hoteli bolo rušno. Pripravovalo sa slávnostné vyhlásenie najúspešnejšieho športovca a športovkyne. Televízia JOJ, ako hlavný sponzor stolnej tenistky Evy Jurkovej, vyslala svoj štáb. Rovnako Televízny klub nepočujúcich, fotograf Adam Kováč, aj diváci sa snažili uloviť tie najlepšie momentky zo slávnostného večera.  Moderovania sa ujala Karin Majtánová a po krátkom príhovore viceprezidenta Rastislava Hrdlíka, začalo vyhlásenie. Ocenenie športovcom odovzdával a zo srdca blahoželal Juraj Droba. A ktože si prišiel pre cenu? V kategórii žien zvíťazila stolnotenisová hráčka Eva Jurková, za ňou tenistka Jana Jánošíková a poradie zavŕšila atlétka Ivana Krištofičová.  Kategóriu mužov ovládli stolnotenisoví hráči: Thomas Keinath na prvom mieste a Marek Tutura na treťom mieste. Druhé miesto získal lyžiar Martin Legutký mladší. Všetci dostali krásne upomienkové plakety zo skla.

Žiaľ, obaja prví ocenení stolnotenisoví hráči neboli prítomní, keďže reprezentovali Slovensko v ruskom Jekaterinburgu na Majstrovstvách Európy medzi počujúcimi stolnými tenistami.

A čo bolo nakoniec? Išlo sa žúrovať!

Kto druhý deň ráno nedospával po žúre, mohol si v telocvični hotela zacvičiť jogu pod vedením nepočujúceho Dalibora Gajdoša.

 

A niekoľko NAJ na záver

 

  1. Najrýchlejší výstup na Rysy vytvorila dvojica športovcov – slabozraká ambasádorka Hanka Kolníková a nepočujúci bedmintonista Peter Vašíček (za cca 2:45 hod.).
  2. Najstarší účastník, ktorý vystúpil na vrch Rysy bol 73-ročný tréner lyžiarov, Martin Legutký starší.
  3. Najmladší účastník celej akcie, ktorý cestu zo Štrbského plesa do Popradského plesa prespal v nosítku svojho otca, bol 1-ročný Matej Maťovčík.
  4. Najstatočnejšie sa zachovala nepočujúca bedmintonistka, Katarína Babálová, ktorá už cestou nahor prišla o podrážky na obuvi. Napriek tomu na vrch vystúpila a jej optimizmus nestratil na nákazlivosti.
  5. Najdlhšie trvajúci zostup sa podaril prezidentovi DVS Milošovi Štefkovi, ktorý vo veľkých bolestiach kolena dorazil na chatu za tmy, o cca 20:30 hodín.
  6. Najvtipnejšie sa zachoval David Szalai, ktorý vystrčil svoj sedací sval pred publikom, aby vzápätí dostal injekciu proti bolesti.
  7. Najštýlovejší účes mal nepočujúci jogín Dalibor Gajdoš.

Máte dojem, že je tu málo fotografií? Šup na Facebook Deaflympijského výboru Slovenska. A o rok opäť dovidenia v Rysoch s tým istým programom!

Čoskoro zverejníme aj rozhovory s ocenenými účastníkmi.