Bilancia SR po 24. Letnej deaflympiáde.

Slovenskú republiku v dňoch 1. – 15. máj 2022 reprezentovalo na 24. letnej deaflympiáde 12 športovcov v piatich športoch: atletika, stolný tenis, cestná a horská cyklistika, tenis a golf. Súťaže sa konali v brazílskom meste Caxias do Sul.

Zo slovenských reprezentantov si najlepšie počínali stolní tenisti Thomas Keinath a Eva Jurková. Obaja získali zlaté medaily v individuálnych disciplínach a bronzovú medailu za zmiešanú štvorhru.
Tretím najúspešnejším reprezentantom sa stal šprintér a skokan do diaľky Rastislav Jelínek, ktorý práve v skoku do diaľky obsadil 2. miesto výkonom 722 cm. Predtým však atakoval medailu v behu na 100 m, kde však skončil „iba“ na 6. mieste.
Štvrtým najlepším reprezentantom sa nakoniec stala Ivana Krištofičová, ktorá vybojovala v dramatickom závere súťaží bronzovú medailu za hod diskom. Práve Ivana bola horúcim kandidátom na medailové umiestnenia, avšak hneď na prvom tréningu zle vyšliapla z guliarskeho kruhu a bolestivo si natiahla lýtkový sval a vyvrtla členok. Jej štart sa tak stal veľmi otáznym, no nakoniec za spolupráce s lekárom, špecialistom na neuromuskulatúrnu medicínu a po niekoľkých dňoch a hodinách fyzioterapie absolvovala svoj štart vo vrhu guľou so zmenenou technikou. Bronzová medaila jej unikla len o pár centimetrov a strieborná bola tiež na dosah. No bolestivosť lýtka jej veľa nedovolila.
Piatym „naj“ reprezentantom sa stala cyklistka Tereza Birošová, ktorá pri svojej premiére získala 4., 5. a 7. miesto (horská cyklistika, 1000 m šprint a klasifikácia).
Šieste miesto vo výprave obsadila Martina Antušeková za svoj úspešný štart v behu na 400 m (5. miesto). Slušný výsledok dosiahla, keď sa prebojovala do finále behu na 200 m, kde nakoniec obsadila 8. miesto.
Siedme miesto náleží atlétke – novicke medzi deaflympionikmi Amálii Lepótovej za 6. miesto v behu na 400 m. Statočne bojovala aj v behu na 100 a 200m.
Ôsma pozícia patrí tenistke Jane Jánošíkovej, ktorá sa prebojovala medzi prvých 8 a skončila na 5.-8. mieste v súťažiach jednotlivcov.
Na deviate miesto sa dostala Ema Štetková, ktorá s Evou Jurkovou v stolnotenisových štvorhrách skončila v semifinále. V individuálnych hrách a štvorhre s Marekom Tuturom vypadla už v prípravných zápasoch.
Desiaty Marek Tutura žiaľ vo štvorhre spolu s Thomasom Keinathom narazil na favoritov súťaže. Nedarilo sa mu ani v dvojhrách, či zmiešanej štvorhre s Emou Štetkovou. Desiate miesto patrí nováčikovi v tíme Marekovi Vacovi. Voči silným hráčom sa mladučkému tenistovi nedarilo presadiť. Možno nabudúce.

Dvanásty reprezentant Miroslav Kanaba nepostúpil v golfe do finálovej šestnástky iba tesne, keď skončil na 17. mieste.

Slovenský reprezentačný tím deaflympionikov obsadil v súťaži 77 krajín celkové 20. miesto.