7.Majstrovstvá Európy v bedmintone nepočujúcich v Ženeve, vo Švajčiarsku

Slovenská výprava v počte 2 členov vycestovala 29.8. v skorých ranných hodinách z Trenčína vlakom do Bratislavy a do Viedne. Vo Viedni nás vyzdvihla Rakúska výprava a autom sme cestovali do Ženevy, kde sme dorazili o 22 hodine.

Na druhý deň sme sa presunuli do peknej bedmintonovej haly kde sme boli srdečne privítaní. Na programe boli prvé tréningy a ďalší deň sme sa zúčastnili slávnostného ceremoniál a absolvovali sme večerný tréning.

Po súťažiach družstiev kde dominovali tradične silné tímy z Ruska, Nemecka, Bulharska a Lotyšska začali štvrtý deň aj súťaže jednotlivcov v kvalifikačných skupinách. Katka bola vylosovaná do skupiny “B” kde za súperky dostala Ruskú a Nemeckú hráčku. Na prvý pohľad to bola silnejšia skupina 1.zápas hrala Katka proti šampiónke z Ruska Anastasi Šedovej, druhej nasadenej hráčke turnaja. Na zápase som nastúpila so zámerom prekvapiť favorizovanú hráčku a pokúsiť sa získať prvý set. Priebeh setu bol vyrovnaný avšak v závere setu mala presnejšiu ruku ruská hráčka a set dotiahla do víťazného konca 21:19, v druhom sete už skúsená Ruska prečítala moju hru a set získala ľahšie so skóre 21:12. Bol to však aj pre divákov zaujímavý zápas. Večer ma čakala nemecká hráčka Innes Sommer, ktorú som nepoznala z predošlých podujatí. Rozhodla som sa presnú technickú hru s rozmiestňovaním košíkov po celom kurte, bolo vidieť že Nemka nie je dostatočne rýchla takže nakoniec som ju pomerne ľahko porazila 21:6 a 21:5. Z kvalifikačnej skupiny som teda postúpila z druhého miesta.

Vo vyraďovacej časti, som o 2 dni dostala súperku z Ukrajiny Bogdanu Gubanovou. Táto hráčka sa zúčastnila v minulého roka kde sa konala Medzinárodný turnaj DEAF bedminton v Prahe a Deaflympiádia v Sofií. A poznala som ju aj som videla ako hrá. Moja taktika bola Jasná. Dobre rozohrať 1. Set na začiatku si urobiť dostatočný náskok a ten trpezlivou premyslenou hrou udržať to sa mi aj podarilo a set skončil 21:10. V druhom sete poradil súperka zo začiatku odolávala, ale nakoniec prehrala 21:15. Postúpila medzi posledný 16 hráčok. Tu som narazila na najúspešnejšiu hráčku celého šampionátu. Bolo mi jasné, že musím podať výborný výkon, aby som sa cez Rusku Alenu Sobelovú nasadenú č.5, dostala do štvrťfinále. Vedela som, že ma čaká veľmi ťažký zápas a však bola odhodlaná urobiť všetko a Rusku sa pokúsiť poraziť. Prvý set bol dramatický, striedali sme sa vo vedení, ale v koncovke setu bola šťastnejšia Ruska a zvíťazila 21:19. Druhý set som sa snažila o nátlakovú hru s častejším smečovaním dlhými lobmi som držala súperku vzadu. Taktika sa osvedčila a dramatický priebeh setu som dotiahla do víťazného konca pomerom 21:19. V prestávke pred tretím setom poradili tréneri ruské hrať krátke košíky, technickú hru s rozhadzovaním po celom kurte. Ruska získala na začiatku setu náskok 5-6 bodov a tento si udržiavala, niekoľkými nepresnými košíkmi do autu som už stratila kontakt a nedokázala som stav dotiahnuť a prehrala som po 40minútach v pomere 21:12.

Bola som z toho dosť sklamaná a hlavne ma mrzel prvý set, ktorý sa pri troche šťastia mohla otočiť a vyhrať. Vedela som totiž že v štvrťfinále by ma čakala ľahšia súperka z Bulharska. Celkové som teda skončila na 9.mieste.

Počas pobytu sme boli ubytovaní vo Francúzsku hneď pri Švajčiarskych hraniciach. Električkou sme sa za 20minúť dostali do centra a odtiaľ sme peši chodili do haly (cca 15 minút) absolvovali sme prehliadku Ženevy a známe atrakcie dali sme si kávičku na brehu jazera. Zaujímavé boli aj trhy v Ženeve aj vo Francúzsku.

Na záver nás čakalo slávnostné ukončenie a rozlúčková party. Domov sme cestovali autom s rakúskou výpravou do Viedne a odtiaľ vlakom domov.

Bola som rada, že som mohla reprezentovať Slovensko na udalosti zúčastniť. Čaká ma však ďalšia práca, hodiny kvalitného tréningu, aby som sa mohla zúčastniť a uspieť na ďalších podujatiach a hlavne dobre sa pripraviť na majstrovstvá sveta v bedmintone v r. 2015 v Sofii.

Odovzdávam týmto aj pozdrav od nepočujúcich účastníkov z 15tich krajín na Slovensko.