Tento článok je „hlasom“ osobností zo športu deaflympionikov (prevzaté, preložené a upravené z webovej stránky Dve veľké uši)

Originálna stránka anglického nepočujúceho autora, ktorá sa venuje internej a vonkajšej problematike deaflympijského hnutia

O paralympiáde existuje veľa mylných predstáv. Tu sú dve z nich:

Ľudia si myslia, že paralympiády sú tu pre účasť VŠETKÝCH zdravotne postihnutých ľudí.

Myslia si, že šport so zdravotným postihnutím „vymyslel“ Ludwig Guttman zo Stoke Mandeville.

Two big ears

Bohužiaľ, keď sa snažíme hovoriť za deaflympionikov, ľudia si myslia, že iba stonáme, takže môj nápad je skúsiť iný prístup.
Všetci vedieme rušný život a nie každý má čas zastaviť sa a pozerať, ale keď to urobí, priblížia sa „dve veľké uši“ a podajú im kúsok papiera – hovoríme tomu „Úvod“

Dve veľké uši

Paralympiáda je tu! Udalosť, ktorá zmení spôsob, akým ľudia o sebe premýšľajú. Dúfajme, že teraz, keď ľudia uvidia postihnutého človeka, budú myslieť na paralympiádu a budú pozitívne myslieť na ľudí so zdravotným postihnutím. Keby ste ma videli bez mojich dvoch veľkých uší, tak by ste ma na ulici obišli a nemali by ste ani tušenie, že som nepočujúci.

Hluchota je skryté postihnutie… a pretože je skryté, nemá na vás vplyv.

Paralympionici majú veľký vplyv na každého, pretože zdravotné postihnutie vidíte a preto na neho primerane reagujete. Okamžite pochopíte, prečo majú paralympijské hry.

Hluchota nemá rovnaký vplyv a preto je pre ľudí veľmi ťažké porozumieť jej, takže deaflympijské hry zostávajú pred širokou verejnosťou skryté a nepochopené.

Aj keď deaflympionici boli uznaní Medzinárodným Olympijským Výborom, nedostávajú anglickí elitní deaflympionici nijakú podporu od vlády Veľkej Británie, ani od národnej lotérie. Každý britský športovec – deaflympionik a funkcionár, ktorý sa zúčastňuje Deaflympiád, sa musí odpútať od tréningovej prípravy a venovať viac času veľmi náročnej úlohe získavania finančných prostriedkov.

Časté otázky o deaflympiáde nájdete na www.ukdeafsport.org.uk/FAQs-i-43.html

Môj blog Dva veľké uši môžete sledovať na www.twobigears.wordpress.com

Ďakujeme vám za podporu dvoch veľkých uší.