3. ročník Majstrovstiev Európy v horskej cyklistike nepočujúcich v rakúskom Kirchbergu

3. ročník Majstrovstiev Európy v horskej cyklistike nepočujúcich sa konal od 22.do 29. júna 2014 v rakúskom Kirchbergu, ako súčasť pretekov Mountain Bike Fest.

Pretekov sa zúčastnilo 12 štátov z Európy a 46 mužov a 9 žien. Organizačne bolo všetko pripravené na vysokej úrovni, neobjavili sa žiadne rušivé momenty. Slovenskú výpravu tvorili: Július Maťovčík, Roman Mihálik, Adrian Babič a tréner Štefan Babič.

Július Maťovčík sa nevedel dočkať disciplíny XC (cross country), na ktorú sa dlho a špeciálne pripravoval. Celú trasu si prešiel niekoľkokrát, aby ho nič neprekvapilo. Avšak celú noc intenzívne pršalo a ráno bola trať takmer nepoužiteľná. Stačilo, aby po nej prešlo 10 pretekárov, pre ostatných pretekárov potom zostala namiesto trate rýchla kĺzačka. Július sa však nedal odradiť, išiel naplno a držal sa v prvej štvorke. Na 18. kilometri na preťaženom mieste dostal šmyk, narazil do dvoch balvanov tak, že ho to vyhodilo zo sedla a sám pristál v kosodrevine. Výsledok pádu: oškretý lakeť a dolámané riadenie bicykla. Roman Mihálik. Babič sa šťastlivo umiestnil na peknom 6. mieste. Roman Mihálik skončil na 19.mieste.

Ďalšou disciplínou bola štafeta družstiev za 7 štátov (Maťovčík – Babič – Mihálik). Naši cyklisti štartovali v tomto zložení prvýkrát a keďže všetci boli dobre pripravení a odpočinutí, verili v dobrý výsledok. Trať bola už suchšia, každý šliapal do pedálov ako o život. Na záver sa tešili z krásneho druhého miesta. Chválili ich favorizovaní Rusi, ktorí im v slabej chvíľke prezradili, že sa miestami obávali, či im to prvé miesto nevyfúknu.

Poslednou disciplínou na ME bol 48 km dlhý maratón s celkovým prevýšením 2200 metrov. Július Maťovčík, ktorý obľubuje vytrvalostné preteky, sa tešil traťovému profilu. Pelotón sa po 20tich kilometroch roztrhal a Julo sa držal na čele v skupine šiestich pretekárov. 10km pred cieľom si skupina – Maťovčík, dvaja Rusi a Talian vytvorili náskok cca 6 minút. 8 km pred cieľom v prudkom klesaní na jednom mieste po doskoku dopadol však Julo tak nešťastne, že zlomil rám bicykla a ten bol už nepoužiteľný. Do cieľa dobehol peši s bicyklom na pleci, po siedmich kilometroch rýchlej chôdze. Aj tak sa umiestnil na slušnom 16. mieste. Mihalík obsadil 24.miesto.

Účasť našej cyklistickej výpravy hodnotíme veľmi vysoko. Svojím vystupovaním, bojovnosťou a výkonmi ukázali, že patria medzi cyklistickú špičku nepočujúcej Európy a zároveň sú aj vzorní a príkladní reprezentanti Slovenska.