„Členovia výkonného výboru sa po dôkladnom zvážení aktuálnej situácie vyvolanej krízou, ktorá nastala v súvislosti s bezpečnostnými opatreniami na potlačenie celosvetovej pandémie koronavírusu Covid-19 a ďalej nepredvídateľnými okolnosťami a vývojom v našom regióne, sa rozhodli zrušiť usporiadanie Majstrovstiev Európy nepočujúcich juniorov v atletike 2020, ktoré sa mali konať v dňoch 9. až 11. júla 2020 v Šamoríne.“

Ako usporiadateľská krajina sa ospravedlňujeme všetkým stranám zainteresovaným na organizácii, príprave, či priamej účasti na podujatí za dôsledky, ktoré nevznikli našou vinou. 

Ďakujeme za pochopenie

Člen Výkonného výboru DVS, Miloš Štefek, pripravil pre Vás cvičenia na doma, ktoré si môžete pozrieť v nasledujúcich videách.

Ivana sa už 8-krát stala Majsterkou SR v atletike počujúcich. To jej však aj tak nestačí, aby sa výrazne presadila na medzinárodnom poli.

V dňoch 22. – 23. februára 2020 sa v bratislavskej hale Elán konali Halové majstrovstvá Slovenskej republiky mužov a žien (v atletike). V súťažiach atlétov bez postihnutia štartovali aj naši sluchovo postihnutí atléti – deaflympionici Rastislav Jelínek, Martina Antušeková, Amália Lepótová a Ivana Krištofičová. A môžeme konštatovať, že sa medzi počujúcimi nestratili…

Výsledky (súbor pdf)

Rastislav Jelínek
1. miesto – skok do diaľky (693)
8. miesto – beh na 60 m (7,15)

Ivana Krištofičová
1. miesto – vrh guľou (13,76) – (už 8 titul halovej majsterky SR vo vrhu guľou v histórii)

Martina Antušeková
6. miesto v rozbehoch na 60m
3. miesto v rozbehoch na 200m

Amália Lepótová
3. miesto v rozbehu na 200m

Ivana Krištofičová - dvojnásobná deaflympijská víťazka

Deaflympijský výbor Slovenska usporiada z poverenia Európskej športovej organizácie nepočujúcich 5te Majstrovstvá Európy nepočujúcich juniorov v športovom komplexe X-Bionics v Šamoríne v termíne 9.-11. júla 2020.

Bližšie informácie nájdete na webe podujatia http://www.athletics2020.eu/ Tento bude čoskoro naplnený ďalším zaujímavým obsahom.

Usporiadanie tohoto podujatia už nie je len skúškou schopností komunity nepočujúcich a Deaflympijského výboru Slovenska, ale aj skúškou reprezentatívnych organizácií Slovenskej republiky, ako sa postavia k podpore menšinovej občianskej skupiny zdravotne postihnutých, ktorú sa Slovensko už v roku 2010 zaviazalo zrovnoprávniť s ostatnou (majoritnou) časťou slovenskej spoločnosti podpísaním Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím.

Deaflympijský výbor Slovenska v roku 2018 úspešne zložil skúšku usporiadania podujatia takéhoto formátu, keď zorganizoval (s písomnou pochvalou EDSO) Majstrovstvá Európy nepočujúcich seniorov a juniorov v bedmintone v mimoriadne zložitých a náročných podmienkach – tri mesiace pred usporiadaním podujatia “odborná” komisia MŠVVaŠ SR prisúdila 0€ (!) na podporu tohoto podujatia a organizátora postavila pred zásadnú otázku – odrieknuť organizáciu podujatia 3 mesiace pred termínom konania a preniesť zodpovednosť na bedrá štátnych úradníkov, ktorí odmietli podporiť reputáciu Slovenska, alebo zabojovať proti nepriazni? Našťastie funkcionári DVS našli porozumenie u vtedajšej ministerky Martiny Lubyovej, ktorá svojím rozhodnutím podujatie podporila tak, že ho Deaflympijský výbor Slovenska mohol, i keď vo veľmi skromných podmienkach usporiadať.

Nepriazeň a neporozumenie štátnych úradníkov sa spojila s náhodou (?), keď organizátorovi v prvý deň súťaží zhoreli medaile pre súťažiacich v sklade firmy na výrobu reklamných a iných prezentačných predmetov. Náhoda? Osud?

Deaflympijský výbor Slovenska a dobrí ľudia v Kremnici dokázali zázrak a medaile boli do náhradného termínu (72 hod.) nanovo vyrazené a v termíne aj odovzdané víťazom.

A tak vznikla cena Športový Fénix…

Aby nemuseli vznikať nové ceny za postoje a veci samozrejmé je potrebné aj v tejto “uvedomelej a altruistickej dobe” občas bojovať aj s obyčajnými ľudskými a osobnými predsudkami a nepriazňou štátnych úradníkov. My veríme, že toto všetko dokážeme prekonať a podujatie usporiadame aj napriek tichej nepriazni a na vysokej úrovni, ktorá bude reprezentovať aj tých, ktorí našimi podporovateľmi dnes nie sú…

10. októbra 2019, štadión Pavla Gleska, Mladá Garda, Bratislava

Vo štvrtok, dňa 10.10.2019, sa konali Majstrovstvá Slovenska v atletike nepočujúcej mládeže. Tohto podujatia sa zúčastnilo viac ako 60 nádejných atlétov z celého Slovenska. Boli tu atléti z Bratislavy, Lučenca, Kremnice a Prešova. Mladí nepočujúci atléti spolu s pedagógmi vytvorili skvelú atmosféru.

Organizátor, Deaflympijský výbor Slovenska, zabezpečil kompletné vybavenie, rozhodcov, občerstvenie, vyhlásenie výsledkov a nakoniec aj tombolu.

Vychádzajúcou atletickou hviezdou medzi nepočujúcimi športovcami je mladá bežkyňa Amália Lepotová, trénujúcou pod vedením skúseného trénera Jána Surgáča, ktorý trénoval mnohých bežeckých reprezentantov Slovenska. Veríme, že zázemie, ktoré poskytuje Deaflympijský výbor Slovenska, pomôže našej atlétke uspieť aj na medzinárodných podujatiach. 

Generálny sekretár, Dušan Dědeček, zhodnotil tieto Majstrovstvá nasledovne: „Som veľmi rád, že atletika postupne naberá na priaznivcoch. Prirodzene, nemôžeme od začiatočníkov očakávať veľké výkony. Takéto podujatie je živná pôda pre atletickú budúcnosť nepočujúcich. Verím, že sme zasiali semienka chuti medzi mládež a o rok zaznamenáme nárast popularity kráľovnej športov a nové vychádzajúce hviezdy.“

Tieto podujatia sú testom nielen pre športovcov, ale aj pre usporiadateľov, keďže v budúcom roku sa na Slovensku uskutočnia Majstrovstvá Európy juniorov v atletike. 

FOTOGALÉRIA

Výsledky:

Beh na 1000m Dorastenci, Žiaci, Žiačky

Dorastenci

  1. Roland Horváth                                      SOŠ Koceľova                3:17,68 min
  2. Roman Kvasňák                                      SOŠ Kremnica               3:51,94 min
  3. Erik Grofčík                                              SOŠ Kremnica               3:58,48 min

Žiaci

  1. Peter Šramka                                           SŠI Hrdličkova               3:41,04 min
  2. Karol Sroka                                              ZŠ Drotárska                   4:06,78 min
  3. Cyprián Zmajkovič                                  ZŠ Drotárska                   4:26,54 min

Žiačky

  1. Amália Lepotová                                    SOŠ Koceľova                3:40,04 min

Beh na 600m

Dorastenci a žiaci

  1. Ivan Dlhoš                     Dorastenci       SOŠ Kremnica                2:15,05 min
  2. Dominik Didiáš            Žiaci                   SOŠ Kremnica               2:26,97 min
  3. Martin Trsťan               Mladší žiaci      ZŠ Drotárska                   2:29,73 min

Žiačky a mladšie žiačky

Karina Peštová             Mladšie žiačky SŠ Prešov                        DNS

Soňa Zmajkovičová     Žiačky                ZŠ Drotárska                   2:19,17 min

Beh na 400m

Žiaci a mladší žiaci

  1. František Mihočko     Žiaci                   ZŠ Drotárska                  1:10,92 min
  2. Matej Kováč                 Mladší žiaci      SŠI Hrdličková               1:27,66 min
  3. Kevin Krajčír                 Žiaci                   ZŠ Drotárska                  1:32,68 min
  4. Silvester Baláž              Mladší žiaci      SŠI Hrdličková               1:34,68 min
  5. Jozef Voros                   Mladší žiaci      SŠI Hrdličková               1:35,36 min

Žiačky a Mladšie žiačky

  1. Ivana Grdiničová        Žiačky                SOŠ Mokrohájska                1:28,97 min                 
  2. Kristína Teslíková       Mladšie žiačky SŠI Hrdličkova              2:04,47 min

Beh na 200m

Dorastenci

  1. Róbert Maceja                                        SOŠ Mokrohájska                29,52 s
  2. Roman Kvasnák                                      SOŠ Kremnica                31,44 s

Mladší žiaci

  1. Martin Trsťan                                          ZŠ Drotárska                  38,24 s
  2. Dominik Krajčír                                       ZŠ Drotárska                  39,58 s
  3. Marek Maťovčík                                     ZŠ Drotárska                      40,58 s
  4. Matúš Palidrab                                        ZŠ Drotárska                  44,16 s

Mladšie žiačky

  1. Katarína Dudríková                                SŠI Hrdličkova               39,54 s
  2. Klaudia Čechovská                                 ZŠ Drotárska                   41,62 s
  3. Kristína Šišuláková                                 ZŠ Drotárska                  46,42 s

Žiaci

  1. Oliver Foltýn                                            ZŠ Drotárska                  29,39 s
  2. František Mihočko                                 ZŠ Drotárska                  30,13 s
  3. Ladislav Jozef                                          SŠ Prešov                        34,67 s
  4. Samuel Ostružiar                                    ZŠ Drotárska                  37,35 s

Žiačky

  1. Amália Lepotová                                    SOŠ Koceľova                29,57 s
  2. Júlia Peštová                                           SŠ Prešov                       35,84 s
  3. Stanislava Lahová                                  SŠ Prešov                       37,27 s
  4. Anastázia Lahová                                    SŠ Prešov                        38,38 s
  5. Johana Foltýnová                                    ZŠ Drotárska                  38,57 s
  6. Angelika Weinhandlová                        ZŠ Drotárska                  41,58 s
  7. Janka Čimová                                           ZŠ Drotárska                  41,83 s

Beh na 100m

Dorastenci

  1. Matej Supek                                            SOŠ Mokrohájska                13,48 s
  2. Matúš Čechovský                                   SOŠ Koceľova                13,61 s
  3. Róbert Maceja                                        SOŠ Mokrohájska              13,87 s
  4. Marek Šarkozi                                          SOŠ Kremnica               14,83 s
  5. Erik Grofčík                                               SOŠ Kremnica               15,13 s

Dorastenky, Žiačky

  1. Amália Lepotová        Žiačky                SOŠ Koceľova                14,12 s
  2. Vanessa Kytková         Dorastenky      SOŠ Koceľova                21,58 s

Mladšie žiačky

  1. Laura Potočná                                         SŠI Hrdličkova               16,46 s
  2. Nela Hanudelová                                   SŠI Hrdličkova               18,02 s

Beh na 60m

Dorastenci

  1. Matej Supek                                            SOŠ Mokrohájska              8,55 s
  2. Marek Šarkozi                                         SOŠ Kremnica               8,97 s
  3. Denis Kolárik                                           SOŠ Mokrohájska                8,98 s

Dorastenky

  1. Martina Szaboová                                  SOŠ Mokrohájska                11,25 s

Žiačky

  1. Júlia Peštová                                          SŠ Prešov                       9:67 s
  2. Soňa Zmajkovičová                                ZŠ Drotárska                  10:02 s
  3. Jolana Foltýnová                                    ZŠ Drotárska                   10:25 s
  4. Nikola Knapiková                                    SOŠ Mokrohájska              10:44 s
  5. Terézia Vaňová                                        SŠI Lučenec                     10:60 s
  6. Stanislava Lahová                                   SŠ Prešov                       10:75 s
  7. Anastázia Lahová                                    SŠ Prešov                       10:99 s
  8. Angelika Weinhadlová                           ZŠ Drotárska                   11:40 s
  9. Janka Čimová                                           ZŠ Drotárska                  11:60 s

Žiaci

  1. Kristián Pešta                                           SŠ Prešov                       8:50 s
  2. František Mihočko                                 ZŠ Drotárska                  8:61 s
  3. Mário Szalay                                            SOŠ Koceľova                8:97 s
  4. Marek Šarkozi                                          SOŠ Kremnica                8:98 s 
  5. Adrián Andrášik                                       SŠI Lučenec                     9:03 s
  6. Oliver Foltýn                                             ZŠ Drotárska                   9:11 s
  7. Ladislav Jozef                                           SŠ Prešov                        9:78 s
  8. Adam Gábor                                             SŠI Hrdličkova               9:88 s
  9. Karol Sroka                                               ZŠ Drotárska                  9:92 s
  10. Cyprián Zmajkovič                                  ZŠ Drotárska                  10:01 s
  11. Dominik Didiáš                                         SOŠ Kremnica               10:16 s
  12. Peter Šramka                                           SŠI Hrdličkova                DNS    

Mladší žiaci

  1. Matej Kováč                                            SŠI Hridličková              10,36 s
  2. Martin Trsťan                                          ZŠ Drotárska                   10,43 s
  3. Silvester Baláž                                         SŠÍ Hrdličkova               10,67 s
  4. Marek Maťovčík                                      ZŠ Drotárska                  10,83 s
  5. Matúš Palidrab                                        ZŠ Drotárska                   10,93 s
  6. Dominik Krajčír                                        ZŠ Drotárska                   11,11 s
  7. Jozef Voros                                               SŠI Hrdličkova                11,91 s

Mladšie žiačky       

  1. Laura Potočná                                         SŠI Hrdličková                 9,79 s
  2. Nela Hanudelová                                   SŠI Hrdličková               10,19 s
  3. Klaudia Čechovská                                 ZŠ Drotárska                  10,97 s
  4. Katarína Dudríková                                SŠI Hrdličková               11,61 s
  5. Kristína Teslíková                                    SŠI Hrdličková               11,85 s
  6. Kristína Šišuláková                                  ZŠ Drotárska                  12,35 s
  7. Karina Peštová                                         SŠ Prešov

Diaľka

Dorastenci

  1. Matúš Čechovský                                   SOŠ Koceľova                433cm
  2. Marek Šarkozi                                         SOŠ Kremnica               400cm
  3. Erik Grofčík                                              SOŠ Kremnica               380cm

Dorastenky

  1. Vanessa Kytková                                     SOŠ Koceľova                316cm

Žiaci

  1. Kristián Pešta                                          SŠ Prešov                       505cm
  2. Patrik Hudák                                           SOŠ Koceľova                483cm
  3. Vladimír Bartoš                                       SOŠ Koceľova                476cm
  4. Oliver Foltýn                                             ZŠ Drotárska                  468cm
  5. František Mihočko                                  ZŠ Drotárska                  460cm
  6. Mário Szalay                                             SOŠ Koceľova                438cm
  7. Adam Gábor                                             SŠI Hrdličková               385cm
  8. Kevin Krajčír                                             ZŠ Drotárska                  355cm
  9. Dominik Didiáš                                         SOŠ Kremnica               346cm

Žiačky

  1. Soňa Zmajkovičová                                ZŠ Drotárska                  364cm
  2. Johana Foltýnová                                   ZŠ Drotárska                  290cm
  3. Júlia Peštová                                            SŠ Prešov                       286cm
  4. Janka Čimová                                           ZŠ Drotárska                  258cm

Mladší žiaci

  1. Matej Kováč                                             SŠI Hrdličková               380cm
  2. Silvester Baláž                                         SŠI Hrdličková               370cm
  3. Dominik Krajčír                                       ZŠ Drotárska                  335cm
  4. Marek Maťovčík                                      ZŠ Drotárska                  300cm
  5. Matúš Palidrab                                        ZŠ Drotárska                  289cm
  6. Martin Trsťan                                          ZŠ Drotárska                  284cm
  7. Jozef Voros                                               SŠI Hrdličková               262cm

Mladšie žiačky

  1. Laura Potočná                                         SŠI Hrdličková               360cm
  2. Nela Hanudelová                                   SŠI Hrdličková               319cm
  3. Klaudia Čechovská                                 ZŠ Drotárska                  307cm
  4. Kristína Šišuláková                                  ZŠ Drotárska                  288cm
  5. Kristína Teslíková                                    SŠI Hrdličková               270cm
  6. Katarína Didríková                                  SŠI Hrdličková               265cm

Oštep

Dorastenci

  1. Ivan Dlhoš                                                SOŠ Kremnica               25,13m
  2. Erik Grofčík                                              SOŠ Kremnica               22,94m
  3. Róbert Maceja                                        SOŠ Mokrohájska              13,49m

Výška

Dorastenci

  1. Róbert Maceja                                        SOŠ Mokrohájska              150cm

Žiaci

  1. Vladimír Bartoš                                       SOŠ Koceľova                150cm
  2. Oliver Foltýn                                            ZŠ Drotárska                  150cm
  3. Mário Szalay                                            SOŠ Koceľova                140cm
  4. Patrik Hudák                                             SOŠ Koceľova                140cm
  5. Filip Gábor                                                SOŠ Koceľova                135cm
  6. Peter Šramka                                           SŠI Hrdličková               135cm
  7. Cyprián Zmajkovič                                  ZŠ Drotárska                  115cm

Guľa 5kg

Dorastenci

  1. Roland Horváth                                      SOŠ Koceľova                10,37m
  2. Matej Supek                                            SOŠ Mokrohájska              10,25m            
  3. Ivan Dlhoš                                                SOŠ Kremnica               8,18m 
  4. Marek Šarkozi                                          SOŠ Kremnica               7,70m
  5. Roman Kvasňák                                       SOŠ Kremnica               7,28m
  6. Dominik Dubec                                        SOŠ Koceľova                5,22m

Žiaci

  1. Kristián Pešta                                          SŠ Prešov                       9,90m
  2. Ivan Cigaš                                                 SŠI Lučenec                   8,94m
  3. Patrik Oravec                                          SŠI Hrdličková               8,40m 
  4. Adam Gábor                                             SŠI Hrdličková               8,14m
  5. Erik Križan                                                 SOŠ Koceľova                6,84m
  6. Adrián Andrášik                                       SŠI Lučenec                   6,55m
  7. Samuel Ostružiar                                    ZŠ Drotárska                  6,04m
  8. Kevin Krajčír                                             ZŠ Drotárska                  5,89m

Guľa 3kg

Žiačky

  1. Michaela Kožiaková                               SOŠ Koceľova                7,52m
  2. Júlia Peštová                                            SŠ Prešov                       5,53m

V dňoch 9. a 10. októbra 2019 sa v Bratislave konajú dva dni športu určené pre nepočujúcu mládež. Deaflympijský výbor Slovenska usporiada Majstrovstvá SR v stolnom tenise nepočujúcej mládeže a Majstrovstvá SR v atletike nepočujúcej mládeže.

Na súťaže sa prihlásilo v stolnom tenise 47 hráčov a v atletike 60 pretekárov v 3 kategóriách vo veku od 10 do 20 rokov.

Súťaže v stolnom tenise prebiehajú v stredu, 9. októbra 2019 od 9:00 hod v Stolnotenisovej hale (Stará Vajnorská 14) a atletika otvorí súťaže o 9:30 vo štvrtok, 10. októbra 2019 na atletickom štadióne Pavla Gleska (Mladá Garda).

Propozície a bližšie informácie nájdete tu

Pozvánka
Propozície stolný tenis
Propozície atletika
Atletika – Časový rozpis

Nezostrihaný záznam zo súťaže nepočujúcich žien vo vrhu guľou na prvých Majstrovstvách sveta v halovej atletike nepočujúcich (1st World Deaf Indoor Athletics Championships).

Ivana Krištofičová je v zázname na časových značkách (v minútach): 00:23, 07:10, 12:00, 23:30, 28:00 a 32:50.

V dňoch 14. – 17. marca 2019 v estónskom Tallinne prebehli prvé Majstrovstvá sveta v atletike nepočujúcich (1st World Deaf Indoor Athletics Championships).

Súťaží sa zúčastnil celkovo menší počet krajín (33). Štartovalo 224 mužov a 109 žien. Slovenskí nepočujúci atléti (R. Jelínek, A. Lepótová, M. Antušeková) uprednostnili prípravu na letné Majstrovstvá Európy, ktoré sa budú konať v júli v nemeckom Bochum.

Slovensko reprezentovala dvojnásobná deaflympijská víťazka Ivana Krištofičová, ktorá súťažila vo svojej hlavnej disciplíne – vrhu guľou. Na prvý pokus nastúpila o cca 14:46 miestneho času, o 15 min. pred plánovaným štartom disciplíny.

Ivana úspešne viedla súťaž do poslednej série. Najväčšej súperke Svetlane Biziakina z Ruska sa nedarilo, tak to vyzeralo pre našu športovkyňu nádejne. Posledným pokusom sa však prekonala Nataliia Ursulenko a aj keď Ivana ešte po nej mala jeden pokus, nedokázala sa zmobilizovať a nakoniec skončila na druhom mieste.

Výsledky súťaže vo vrhu guľou.

Medzinárodný výbor pre šport nepočujúcich (ICSD) každoročne vyhlasuje výsledky ankety najúspešnejších deaflympionikov celého sveta.

V roku 2018 sa na 3. mieste ankety umiestnil juniorský atlét Rastislav Jelínek za výsledky na 4. Majstrovstvách Európy v atletike nepočujúcich (3 zlaté medaile – 100, 200 a diaľka). Je to poprvýkrát v histórii slovenského športu, keď sa podarilo nepočujúcemu atlétovi preraziť tak vysoko a so ziskom 26 bodov sa umiestnil za americkým plavcom Matthewom Klotzom a iránskym wrestlerom Hoseinom Dashlejehom.

ICSD cena najlepšieho športovca pre rok 2018

Myšlienka propagovať olympijské myšlienky a deaflympijské športy sa zrodila v roku 2017 ako reakcia na úspešnú reprezentáciu Slovenskej republiky nepočujúcimi športovcami na 23. Letnej Deaflympiáde v tureckom Samsune.

Deaflympijský výbor Slovenska sa rozhodol každý rok propagovať medzi nepočujúcou mládežou niektoré deaflympijské športy usporiadaním majstrovských súťaží, turnajov, alebo športových mítingov vo vybraných športoch.

V poradí už druhé Deaflympijské Dni sa konali v Bratislave v dňoch 13. a 14. december 2018. Vybrané boli športy stolný tenis a atletika. Kategórie pre
nepočujúcu mládež boli zostavené takto :

Mladší žiaci (ročník 2007 a mladší)
Žiaci (2006-2002)
Dorastenci (2001 a starší)

Súťaže sa konali v priestoroch športovej haly Aréna STSK a Športovej Haly Elán a zúčastnilo sa ich 36 pretekárov v stolnom tenise a 57 pretekárov v atletike (z 10 škôl a športových klubov).
Na záver boli mládeži odovzdané medaile a diplomy a v rámci Vianočnej tomboly si všetci prišli podľa štartového čísla po darček. Vzhľadom na množstvo darčekov sa tieto ušli niektorým aj viackrát.

Výsledky nájdete tu:
Majstrovstvá SR nepočujúcej mládeže v stolnom tenise 2018
Vianočná Atletika 2018

Majstrovstvá SR v stolnom tenise nepočujúcej mládeže

DSC02457

Vianočná Atletika

DSC02801