Na Slovensku máme atletickú supertriedu medzi nepočujúcimi športovcami.

Možno v tieni blížiacich sa majstrovstiev sveta v atletike v Moskve sa na stránke Slovenského atletického zväzu neobjavil nedávny úspech slovenskej atlétky, úradujúcej majsterky Slovenska vo vrhu guľou Ivany Krištofičovej z klubu Olymp Slovakia Bratislava, hosťujúcej v Slávii UK Bratislava. Svetový sviatok nepočujúcich športovcov – Deaflympiáda, mala koncom júla a začiatkom augusta svoje 22. letné pokračovanie v Sofii, kde sa zišlo vyše 3-tisíc športovcov z 91 krajín sveta.

Zásluhou bývalého prezidenta hnutia a dnes odsúdeného podvodníka Jaromíra Rudu sa toto podujatie často spája s nevydarenou a nezrealizovanou tatranskou podobou. Tá však mala na Slovensku hostiť účastníkov v zimných športoch, v tej letnej to bolo hlavné mesto Bulharska. Hendikepovaní športovci, medzi ktorých patria aj sluchovo postihnutí, už dnes sú významnými propagátormi olympijských myšlienok. Aj keď podľa zákonov o olympijskej symbolike má právo označovať svoje podujatia slovom olympiáda len Medzinárodný olympijský výbor, po celý čas viala na športoviskách v Sofii okrem deaflympijskej vlajky tiež tá s piatimi kruhmi a sotva to bolo rozhodnutie domácich organizátorov. Na každom kroku bolo na sofijských športoviskách cítiť prepojenie nepočujúcich športovcov aj s tými zdravými, či už v úlohách trénerov, rozhodcov, alebo funkcionárov a až mi je ľúto, že v ostatných rokoch okrem bratislavského trénera Dušana Dědečka sa nikto nevenuje sluchovo postihnutým atlétom. Pred viac ako desaťročím to bol tiež bývalý manažér Slovenského atletického zväzu Miroslav Kyrinovič, ktorého syn Erik reprezentoval Slovensku na atletických majstrovstvách Európy nepočujúcich v Dánsku, ale to je asi ojedinelý prípad. Pritom na Slovensku je okolo 30-tisíc sluchovo postihnutých osôb a väčšina z nich nemá obmedzené pohybové aktivity.

Pri dnešných pravidlách atletiky je náročné súťažiť so zdravými napríklad v šprinte, možno aj v ďalších disciplínach, ale existuje množstvo tiež atletických disciplín, kde môžu nepočujúci športovci súťažiť so zdravými. Nakoniec, čerstvá deaflympijská víťazka zo Sofie a súčasne aktuálna majsterka Slovenska medzi počujúcimi vo vrhu guľou Ivana Krištofičová je toho dôkazom.
Ak si zrátame, že bývalý brezňanský odchovanec atletiky Dušan Dědeček už v roku 2004 sa tešil zo zlatej paralympijskej medaily svojho zverenca Mareka Margoča, ktorý v Aténach zvíťazil vo svojej zdravotnej kategórii vo vrhu guľou, na Slovensku by sme sa vôbec nemuseli strachovať o úspešnosť slovenskej atletiky. Už by malo byť dávno za nami obdobie, keď si tréneri a funkcionári striehli svoje nominácie aj svojich zverencov na významné medzinárodné podujatia ako za socializmu. Deaflympijské vystúpenie Ivany Krištofičovej, úprimná radosť slovenského veľvyslanca v Bulharsku Mariána Jakubócyho a celého osadenstva Veľvyslanectva SR v Sofii, aj reakcie svetových predstaviteľov deaflympijského hnutia ukázali, že slovenská atletika má rezervy, ktoré na svoju škodu nevyužíva. O štyri roky deaflympionici sa budú chystať na 23. Letnú Deaflympiádu do tureckej Ankary.

Organizátori z krajiny polmesiaca sa lúčili na národnom štadióne Vasila Levskéhov v Sofii slovami, že nepočujúcich športovcov budú čakať ešte kvalitnejšie podmienky na výborné výsledky. Ak tomu pridáme atmosféru a olympijské myšlienky, je tu aktuálny otázka, či získa Slovensko o štyri roky aj ďalšie atletické medaily a deaflympijské, či svetové rekordy. Možno je viac ako aktuálny otázka, či 23-ročná Vajnorčanka Krištofičová zostane jedinou nepočujúcou atlétkou na Slovensku, alebo pribudne aj niekto iný a zažije takú radosť po návrate z deaflympiády, ako bronzová stolna tenistka Eva Jurková. Mladú 19-ročnú juniorskú reprezentantku Slovenska aj medzi zdravými, účastníčku tohtoročných MEJ v Ostrave vítala spolu s trénerom Andrejom Dzelinským po príchode domov takmer celá jej rodná obec, vrátane niekoľkých televíznych štábov.

Možno v tomto roku sa do podkladov do ankety Atlét roka dostane tiež meno Ivany Krištofičovej. Jej atletický životopis a tohtoročné výsledky si to zaslúžia. Veď napríklad na facebookovej stránke „Deaflympic team Slovakia 2013“ reagovalo na jej medailové úspechy okolo 3-tisíc návštevníkov a v dobe od 25. júla do 5. augusta na jednotlivé príspevky zo sofijského vystúpenia slovenskej reprezentácie celkovo reagovalo okolo 10-tisíc surferov…

Jozef Polešenský
člen výpravy SR na deaflympiáde v Sofii

2024 © Deaflympijský výbor Slovenska

Fakturačné údaje

Názov: Deaflympijský výbor Slovenska
Právna forma: občianske združenie
IČO: 42254388
DIČ: 2023373143
Účet: 2920861945/1100
IBAN: SK2911000000002920861945
Číslo registrácie: VVS/1-0900/90-37927-8
Nie sme platcami DPH